Çözüldü R9 5950X RTX 3070 sistem reset atıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TiviTurQuaZ

Femtopat
Daha fazla  
RAM
G.Skill Trident Z 64 GB 4000MHz CL18
Ekran kartı
3070 Asus
Anakart
MSI X570 Ace
İşlemci
AMD Ryzen 9 5650x
Merhaba;
Yeni edindiğim RAM'ler ile ara ara reset sorunu yaşamaktayım, bir önceki RAM'ler ile hiç bu şekilde sorun yaşamamıştım ancak model yükselttik derken reset sorunu ile karşı karşıyayım. İlginç olan çok ağır yükte iken resetleme oluşmuyor örnk: FPS oyunları gibi ancak LoL TFT gibi PC çok kasmayacak oyunlarda veya boşta çalışırken PC ara ara kendisini resetlemektedir.

OC yapmam gerekiyormuş sanırım RAM'lere ancak çok fazla bilgim yok biraz yaptığım araştırmalarda şu şekilde sonuç aldım zen timings sonucunu ekledim aşağıya.

Yaptığım Ufak Değişiklikler:
XMP Kapalı
BIOS en son sürümü güncelledim.
2. ve 4. slota takılı RAM'lerim.
RAM'leri şu an 3200 çektim sonuç aşağıdaki gibidir.
SoC Volt: 1,01 idi 1,1 yaptım.
DRAM Volt: 1,40 idi 1,5 yaptım.

Şu an test yapıyorum bu konuyu yazarken henüz bir resetleme olmadı ancak RAM değerlerinde OC hata yapmayım diye sonucunu atıyorum. İncelerseniz sevinirim.

Saygılarımla.

Dosya Ekleri

• 45a96d527f5712a11ea301c158e4d3eb (1).png
    45a96d527f5712a11ea301c158e4d3eb (1).png
    41,7 KB · Görüntüleme: 28
Çözüm
Sorunu çözdüm arkadaşlar
MSI X570 ace ve türevi motherboard olanlar için, belki faydan dokunur.

Yüksek MHz'li RAM kullanıyor iseniz. Örnk: Benim 4.000MHz
Sistem boşta iken reset sorunu yaşıyordum.

RAM değeleri: Hiçbir ek ayar yapmadım klasik XMP aç profil 1 seç 4000MHz sorunsuz kullanıyorum şu anda. Sorun tamamen BIOS yeni sürümlerinden kaynaklanıyor.

Çözüm: BIOS 3-4 sürüm geriye aldım.

Benim anakartımı kullanan sorun yaşayan arkadaşlar için BIOS versiyonum: 7C35v1h.
DRAM kaynaklı olduğuna emin misin Memtest yap bir de
DRAM voltajı OC olmadığı halde yüksek standart olarak 1.20 ile 1.35'dir DDR4 için
XMP Aktif edip ilk önce 1.35V Deneyip test yapabilirsin
XMP ile yüksek mhz ramlerde sorun yarattığını okudum forumda bir kaç konuda o yüzden kapatmıştım. yazdıgınız şekilde deneyip test yapıcam sizce mhz kaç yapayım peki ramlerin 4000mhz, Stabil şekilde işimi görücek bir mhz'de kullansam yeterli olucak.

BIOS sürümün nedir ? Memtest86 ile bellek testi yap.
BIOS Sürümü MSI Sitesindeki en son sürümü yükledim.
"AMI BIOS / 7C35v1K / 2023-03-03"
Şöle bir tespitim var örnek 4000mhz yapıyorum auto yapıyorum herşeyi hemen restart atıyor kısa sürede,
Biraz daha düşürmeye başladığımda mhz ÖRNK: 3600, reset atma aralığı artıyor,
3200 mhz kadar düştüm. tam olarak neden dolayı böle birşey yapıyor anlamadım ona focuslucam resetin kaynağını bulsam voltajmı yetmiyor anakartmı desteklemiyor, şaşırdım kaldım

Son düzenleme:
XMP ile yüksek MHz RAM'lerde sorun yarattığını okudum forumda birkaç konuda o yüzden kapatmıştım. Yazdıgınız şekilde deneyip test yapacağım sizce MHz kaç yapayım peki RAM'lerin 4000MHz, Stabil şekilde işimi görecek bir MHz'de kullansam yeterli olacak.

BIOS Sürümü MSI Sitesindeki en son sürümü yükledim.
"AMI BIOS / 7C35v1K / 2023-03-03"
Şöle bir tespitim var örnek 4000MHz yapıyorum Auto yapıyorum her şeyi hemen restart atıyor kısa sürede,
Biraz daha düşürmeye başladığımda MHz ÖRNK: 3600, reset atma aralığı artıyor,
3200 MHz kadar düştüm. Tam olarak neden dolayı böyle bir şey yapıyor anlamadım ona focuslucam resetin kaynağını bulsam voltajmı yetmiyor anakartmı desteklemiyor, şaşırdım kaldım

XMP zaten de 2 tane profil vardır zaten 1 tanesi varsayılan hız diğeride senin belleklerin desteklediği Max hız, kim diyor yükske frekansda sorun oluyor diye? Zaten elindeki RAM 4000MHz ise tam kullanmak için XMP açmak zorundasın yoksa 2166 olarak kullanırsın, kullandığın belleğin üstünde frekans vermez XMP, eğer 4000 üstü kullanmak istersen kendin ayrı overclock yapman gerekiyor

4000 Hz anakartta sorun çıkarıyor olabilir. AM4 sistemlerde 4000 sınır gibi bir şey stabil sistem için. Xpm açık ama Hz'yi 3600 deneyin.

4000 Hz anakartta sorun çıkarıyor olabilir. AM4 sistemlerde 4000 sınır gibi bir şey stabil sistem için. Xpm açık ama Hz'yi 3600 deneyin.

Hocam biraz araştırın ezbere kulaktan duyma bilgiler onlar, X570 anakartınız var, o anakart sıkıntı çıkarmaz AM4 için en iyi chipsettir, 4000MHz bellekler 4700'e kadar gider X570 chipsette, X570 diğerleri gibi değil AM4 sistemlerde.
Benim tahminim arkadaş bellekleri yüksek voltajda kullanıyor ondan kaynaklı, eğer timing sorunu olsa Windows lock screende kalır %95

Hocam biraz araştırın ezbere kulaktan duyma bilgiler onlar, X570 anakartınız var, o anakart sıkıntı çıkarmaz AM4 için en iyi chipsettir, 4000MHz bellekler 4700'e kadar gider X570 chipsette, X570 diğerleri gibi değil AM4 sistemlerde
Gider de gidemeyebilir de. Silikon göre değişir. Belki bozuk bile olabilir. Sonuçta reset atıyor diyor arkadaş, stabil değil işte. İlk önce bir reseti halletsin, sonrasına bakılır.

Gider de gidemeyebilir de. Silikon göre değişir. Belki bozuk bile olabilir. Sonuçta reset atıyor diyor arkadaş, stabil değil işte. İlk önce bir reseti halletsin, sonrasına bakılır.

AMD sistemleri bellek uyumu sıkıntı gerçektende ben X470 kullanıyordum 2 bellek slotum sürekli bozuk gibi çalışmıyordu, tekrar çalışır hale getirmek için 4-5 saat uğraşıyordum, X570'e geçtim biraz rahatladım, hatta benim edindiğim bilgide 5500MHz'e kadar normalde desteği var X570 chipsetinin, ama tabii dediğiniz gibi ne kadar stabil olur orası ayrı

Yeni konular

Geri
Yukarı