R9 7900X & RTX4070 sistemde CPU kullanımı yüksek

Senji Ryakketsu

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
Gskill Trident Z5 Neo 6000 mhz cl36
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 Pro 1 TB, Firecuda 530 1TB
Ekran kartı
RTX 4070 OC Tuf Gaming
Anakart
Asus Proart x670-E
İşlemci
Ryzen 9 7900x
Herkese selam;

Öncelikle bahsetmek isterim ki bu başlık Technopat forumuna üye olup açmış olduğum ilk başlık ve yardım talebidir, eğer bir hatam olur veya sürç-ü lisan edersem kusura bakmayınız.

Sorunuma gelecek olursak da yaklaşık 3 hafta önce toplamış olduğum ve sistem özellikleri sırası ile;

OS, Windows 11 Pro.
İşlemci, Ryzen 9 7900X.
Anakart, ASUS proart X670-E
GPU, TUF Gaming RTX 4070 OC.
RAM, G.Skill Trident Z5 Neo 6000MHz 16x4 / 64 GB.
Depolama Samsung 980 Pro ve FireCuda 530.
PSU, TUF Gaming 750W olan sistemde RDR 2 oynarken anlık CPU yükselmesi ile bilgisayarın kasılmaya ve donmaya başlayıp birkaç dakika sonra kendi kendine düzelmesi ve bunu 5-6 dk aralıklarla tekrar etmesi üzerine bu durumu oyunların dışında da yapması ile ertesi gün sistem bu takılmalar sonrasında kendini kapatmaya başladı.

Windows resetledikten sonra ve Armoury Crate ile gelen bazı yardımcı yazılımları yüklememiş olmamla biraz daha hızlandı ve stabil hale geldi fakat hala oyunlarda anlık olarak aynı şeyi 1 kerelik bile olsa yapıyor ve daha kısa sürede toparlıyor. Görev Yöneticisi'nden baktığımda CPU kullanımı 50-60 seviyelerine çıkıyor işlemci sıcaklığı vs normal, CPU kullanan ekstra bir arka plan uygulaması vs de gözükmüyor, diagnosticler ve sistem stres testleri CPU ve RAM için hepsi sorunsuz tamamlandı fakat yeni kurulan böyle bir sistemde bu tarz bir problem can sıkıcı ve hala çözebilmiş değilim, oyun dışında 3D artist olduğum için render alırken vs beni yavaşlatıyor ve çalışmam yarıda kalıyor.

Bu arada RAM'ler 6000MHz hızında sorunsuz çalışmasına rağmen 5600'e çektim ki DDR5 sistemlerde yüksek hızlı RAM'lerin kronik problemleri konusunda da belki sıkıntı yaşarım diye böyle bir önlem aldım, BIOS Update'i de zaten işletim sistemini kurmadan önce yaptığım ilk işti ve son olarak da işlemci sıcaklığı vs her şey normal bu problemler yaşarken. Artık deneyecek bir şeyim kalmadı bu yüzden her türlü öneri ve tavsiyenize açık olup, ilgi ve alakanız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 11 güncel BIOS güncel Chipset güncel varsayarak bu sorunlar oluyorsa eğer,
ben ilk Armoury Crate'i kaldırıp denerdim ha olmadı mı o zaman Windows 10 kurar sadece Chipset ve Ekran kartı sürücüsünü yükler daha sonra oyunlar ve genel kullanımda test ederdim. Böyle yazdığın gibi donma kasma vs. olmuyorsa bir yazılım üçüncü parti ya da Windows 11 sorunu olduğunu anlamış olurdum.

Merhaba BIOS'u default ayarlara getirip hangi diske W11 kurduysaniz diğerine temiz kurulum yapma şansınız var mı?

Merhabalar, bunu denemedim fakat bu hafta tekrar formatlamak gibi bir işe girişemeyeceğim işlerim sebebi ile kullanıyor olmam gerekecek önümüzdeki hafta sonu deneyebilirim

Windows 11 güncel BIOS güncel Chipset güncel varsayarak bu sorunlar oluyorsa eğer,
ben ilk Armoury Crate'i kaldırıp denerdim ha olmadı mı o zaman Windows 10 kurar sadece Chipset ve Ekran kartı sürücüsünü yükler daha sonra oyunlar ve genel kullanımda test ederdim. Böyle yazdığın gibi donma kasma vs. olmuyorsa bir yazılım üçüncü parti ya da Windows 11 sorunu olduğunu anlamış olurdum.

Evet hocam her şey güncel, önümüzeki hafta sonu bunu da deneyeceğim o zaman veya işlerimi erkenden yetiştirdiğimde... Çünkü programları kurup projeleri tekrardan tanıtmak vakit alıyor.

Verilen tavsiyeleri uyguladıktan sonra sorunun devam etmesi üzerine AMD forumlarında da yaptığım araştırmalardan sonra sorunun kronik olduğunu ve BIOS ayarlarından TPM ve fTPM özelliklerini devre dışı bıraktığınızda sorunun çözüldüğünü öğrendikten sonra denedim ve problemlerin şimdilik ortadan kalktığını söyleyebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı