R9 7950X & RTX4090 sistem nasıldır?

Daha fazla  
2024'ün yaz aylarında şöyle bir sistem toplamayı düşünüyorum. Fiyatlar o zamana kadar daha da yükselir ya da düşer, bilemiyorum. Zaten bu sistemin fiyatını anca biriktiririm. Uzun bir sürede bilgisayar toplamayı düşünmüyorum.

İşlemci: AMD Ryzen 9 7950X.
Anakart: MSI MPG X670E Carbon.
Ekran kartı: Galax GeForce RTX4090 (ekran kartının markası değişebilir)
Bellek: Kingston 32 GB (2x16 GB) 6000MHz RGB DDR5 PC RAM.
Kasa: Cooler Master HAF 700 EVO.
Güç kaynağı: FSP Hydro PTM Pro ATX3.0 Gen-5 (PCI-e5.0) 1200W 80+ Platinum 120mm Fan Modüler Power Supply.
SSD: Samsung 970 EVO Plus NVMe 1TB 3500MB/s-3300MB/s M.2 SSD.
Soğutucu: Kule tipi ya da sıvı soğutma arasında kararsız kaldım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullanım amacınız oyun ise X3D işlemci tercih edin,o zamana kadar fiyatı düşer diye düşünüyorum.

Üst seviye bir işlemci için iyi bir sıvı soğutmaya da ihtiyacınız olacak.

Ekran kartı ve RAM'ler hariç yazdığın sistemi topladım şu anda kullanıyorum. Ekran kartı 4080 Gaming X Trio, RAM'ler ise G.Skill Trident Z5 6000MHz 2x32

Soğutucu olarak Arctic Liq Freezer II 360 kullanıyorum. İşlemci, özelliği gereği zaten çok ısınıyor. Fabrika ayarlarında kullandığımda renderda 95 derecelerde geziyor. Ama BIOS'ta TDP'yi 120W'a çektim ve o şekilde kullanıyorum. Şu anda renderda Max. 75dereceye ulaşıyor. Performansından ise kağıt üstünde biraz frekansı kesiliyor ama pratikte performansından ödün vermiyor. Aynı renderı fabrika ayarlarında 25 dakikada alıp 95 derecelerde gezdirirken, TDP 120W yaptığımda aynı renderı 26 dakikada alıyor ama sıcaklık 75 dereceyi geçmiyor.

Eğer render için kullanacaksan durum böyle. Render almayacaksan da TDP değerini 120W'dan çok daha aşağılara çekebilirsin böylece işlemci çok daha serin çalışır.

Sonuç olarak kullandığım soğutucuya öneriyorum. Hatta alabilirsen 420liği çok daha ideal olabilir diye düşünüyorum. Nitekim sistemi upgrade edeceğim vakit Arctic 420'ye geçerim diye düşünüyorum.

Bu arada kasan 420'yi destekliyor mu bilmiyorum, onu kontrol etmeyi unutma

Yeni konular

Geri
Yukarı