R9 7950X sistem nasıldır?

@salimerincik Sadece bu işler için 7950X sizin için çok fazla. Render vb işler için çok ihtiyacınız vardır o zaman anlarım. 13600KF + DDR4 bir sistem fazlasıyla yeterli.

Yine de uzun yıl götürecek bir sistem toplamak istiyorum derseniz, 7900X alın.

oyun, film,diz, mikrosoft ofis ve diğer gündelik işler. ama çok uzun bir süre deforma olmaması için 7950x i tercih ettim 5, 7 bin fazla olsun. iyi olsun dedim

oyun, film,diz, mikrosoft ofis ve diğer gündelik işler. ama çok uzun bir süre deforma olmaması için 7950x i tercih ettim 5, 7 bin fazla olsun. iyi olsun dedim

Hatalı bir yaklaşım olmuş hocam. Özellikle işlemci gücü isteyen programlar kullanmıyorsanız, oyun oynanacak sistemde ekran kartından kısıp işlemci almak gereksiz.

i7 2700K kullanıyorum, 11 yıllık işlemci ve hala günlük kullanım, Microsoft Office vs işlerde sorunsuz, GTX 1070 ile birlikte birçok yeni nesil hikayeli oyunda 50-60 FPS veriyor. Kısacası 11 yıllık işlemcinin bile üstesinden rahatlıkla geldiği işleri iyi yapsın diye bir işlemciye fazladan 5-6 bin TL verilmez eğer bütçe sınırlı ise.

Oyun oynanacak sistemin 1 numaralı parçası ekran kartı. Önce ekran kartını belirleyip sonra diğer parçaları bütçeye göre sağdan soldan kısarak uyumlu şekilde çözmek lazım.

Monitörünüzün çözünürlüğü nedir? 1080p ise bu kadar para harcamaya gerek yok ancak monitör 2K ise ve 40.000 TL üstü bütçeniz varsa en az RTX 3080, hatta bence ya 4080 ya da 7900XTX alınmaya çalışılmalı. i5 13600K + 4080’li sistem, 7950X + 3060ti içeren sistemi oyun performansında ikiye katlar çünkü.

@salimerincik Sadece bu işler için 7950X sizin için çok fazla. Render vb işler için çok ihtiyacınız vardır o zaman anlarım. 13600KF + DDR4 bir sistem fazlasıyla yeterli.

Yine de uzun yıl götürecek bir sistem toplamak istiyorum derseniz, 7900X alın.
7900x ile 7950x arasında 2000 bin fark var

@salimerincik

Hatalı bir yaklaşım olmuş hocam. Özellikle işlemci gücü isteyen programlar kullanmıyorsanız, oyun oynanacak sistemde ekran kartından kısıp işlemci almak gereksiz.

i7 2700K kullanıyorum, 11 yıllık işlemci ve hala günlük kullanım, Microsoft Office vs işlerde sorunsuz, GTX 1070 ile birlikte birçok yeni nesil hikayeli oyunda 50-60 FPS veriyor. Kısacası 11 yıllık işlemcinin bile üstesinden rahatlıkla geldiği işleri iyi yapsın diye bir işlemciye fazladan 5-6 bin TL verilmez eğer bütçe sınırlı ise.

Oyun oynanacak sistemin 1 numaralı parçası ekran kartı. Önce ekran kartını belirleyip sonra diğer parçaları bütçeye göre sağdan soldan kısarak uyumlu şekilde çözmek lazım.

Monitörünüzün çözünürlüğü nedir? 1080p ise bu kadar para harcamaya gerek yok ancak monitör 2K ise ve 40.000 TL üstü bütçeniz varsa en az RTX 3080, hatta bence ya 4080 ya da 7900XTX alınmaya çalışılmalı. i5 13600K + 4080'li sistem, 7950X + 3060 Ti içeren sistemi oyun performansında ikiye katlar çünkü.

Hocam öncelikle işlemcilerin parça bileşenleri çok fazla olduğu için (işlemci-RAM-anakart) bunlar bir birine bağlı değişimi, alımı satımı kolay değil ve AM5 ve DDR5 yeni teknoloji çok uzun süre götüreceği için çok çok uzun bir süre kullanım şansı olacaktır. Bu yüzden işlemciden başladım halletmeye. Ekran kartları ise tek parça kolay alınır satılır. Piyasası hareketli ileride 3060 Ti'da kalmayı düşünmüyorum tabii ki ama şu an 3060 Ti beni götürebileceğini düşünüyorum. Aldığım model MSI 3060 Ti Gaming X. 1.000, 2.000 daha üstüne koyup 3070 Ti'ın kötü marka ve modeline de vermek istemedim.

Son düzenleme:
hocam öncelikle işlemcilerin parça bileşenleri çok fazla olduğu için (işlemci-ram-ankart) bunlar bir birine bağlı ve am5 ve ddr5 yeni teknoloji ve çok uzun süre götüreceği için çok çok uzun bir süre kullanım şansı olacaktır. bu yüzden işlemciden başladım halletmeye. ekran kartları ise tek parça kolay alınır satılır. piyasası haraketli ilerde 3060 ti'da kalmayı düşünmüyorum tabiki ama şuan 3060 ti beni götürebileceğini düşünüyorum. Aldığım model msi 3060 ti GAMİNG X . 1.000, 2.000 daha üstüne koyup 3070 ti ın kötü marka ve modeline vermek istemedim.
Yani elbette yakın zamanda, atıyorum 1 yıl içerisinde ekran kartı güncelleyeceğim birkaç ay idare etsin derseniz bir şey diyemem. Ancak bu sene 13.000 TL verdiğiniz işlemci, bir sene sonra 5000 TL vereceğiniz işlemciden daha az performanslı olabilir bir anda, nesiller arasında çok ciddi sıçramalar oluyor. Verdiğiniz paraya oranla aldığınız performans tepelere çıktıkça giderek azalıyor.

Bu nedenle bence ileriye dönük olsun diyerek büyük paralar harcamak yerine, ortalama üstü fiyatlarla sistem toplayıp 3-4 senede bir topluca sistemi yenilemek daha mantıklı.

Mesela şimdi aldığınız anakart ve RAM, çok değil 2-3 sene sonra yeni işlemcilerin belirli özelliklerini desteklemeyebilir, AM5 ve DDR5 olması uzun ömürlü olacağı garantisini vermiyor, çünkü yeni ürün satmak için sürekli yeni özellikler ekliyorlar.

Yapılan testlere bakarsanız 7950X ile yine AM5 ve DDR5 olan 7600X arasında "ortalama" 7 FPS var mesela, 1080p'de RTX 4090 ile birlikte, yani işlemci performansına en bağımlı olunan senaryoda. Sadece 7 FPS'lik performans için arada 8000 TL fark var ve siz bu 8000 TL fark yüzünden çok çok daha düşük bir ekran kartı almayı planlıyorsunuz ki işlemciden kazandığınız 7 FPS'i ekran kartı yüzünden 40-50 FPS olarak geri vereceksiniz. Bu sebeple 7950X + 3060Ti ile 100 FPS'lerde uğraşacağınıza, 7600X + 7900XTX ile 150+ FPS alıp keyfini çıkarmak en mantıklısı, çünkü performansın asıl belirleyicisi ekran kartı. Ekran kartı için 7900 XTX alabilirsiniz, 3080 alabilirsiniz, 4070'leri bekleyebilirsiniz vs çok seçenek var.

2-3 nesil sonra da yine Anakart ve RAM değiştirmenize gerek kalmadan işlemci + ekran kartı değiştirirsiniz, çünkü 3 nesil sonranın giriş seviyesi işlemcisi bile sizin şu an alacağınız işlemciden iyi performans verecektir. Kötü ekran kartıyla mis gibi işlemcinin üstünde oturup, o işlemciden %100 performans alamadan işlemcinizin elinizde eskidiğini göreceksiniz. İşlemci+Ekran kartı birlikte sık sık değiştirilebilen şeyler, AMD bu soket tipinde uzun yıllar kalacak büyük ihtimalle.

Kısaca, 1 sene içerisinde ekran kartı yenileyecekseniz en iyi işlemciyi almanıza bir şey diyemem, bu durumda daha mantıklı bir hal alıyor ancak daha ileri dönük düşünüyorsanız işlemciniz çok kısa sürede performans olarak geride kalacak ve siz ekran kartında ucuza kaçmaktan pişman olacaksınız büyük ihtimalle. Bana sorarsanız anakart için de 9000 TL çok fazla ama anakart performansları konusunda fazla bilgim olmadığı için bir şey diyemiyorum ona.

Son düzenleme:
Yani elbette yakın zamanda, atıyorum 1 yıl içerisinde ekran kartı güncelleyeceğim birkaç ay idare etsin derseniz bir şey diyemem. Ancak bu sene 13.000 TL verdiğiniz işlemci, bir sene sonra 5000 TL vereceğiniz işlemciden daha az performanslı olabilir bir anda, nesiller arasında çok ciddi sıçramalar oluyor. Verdiğiniz paraya oranla aldığınız performans tepelere çıktıkça giderek azalıyor.

Bu nedenle bence ileriye dönük olsun diyerek büyük paralar harcamak yerine, ortalama üstü fiyatlarla sistem toplayıp 3-4 senede bir topluca sistemi yenilemek daha mantıklı.

Mesela şimdi aldığınız anakart ve RAM, çok değil 2-3 sene sonra yeni işlemcilerin belirli özelliklerini desteklemeyebilir, AM5 ve DDR5 olması uzun ömürlü olacağı garantisini vermiyor, çünkü yeni ürün satmak için sürekli yeni özellikler ekliyorlar.

Yapılan testlere bakarsanız 7950X ile yine AM5 ve DDR5 olan 7600X arasında "ortalama" 7 FPS var mesela, 1080p'de RTX 4090 ile birlikte, yani işlemci performansına en bağımlı olunan senaryoda. Sadece 7 FPS için Arada 8000 TL fark var ve siz bu 8000 TL fark yüzünden çok çok daha düşük bir ekran kartı almayı planlıyorsunuz ki işlemciden kazandığınız 7 FPS'i ekran kartı yüzünden 40-50 FPS olarak geri vereceksiniz. Bu sebeple 7950X + 3060Ti ile 100 FPS'lerde uğraşacağınıza, 7600X + 7900XTX ile 150+ FPS alıp keyfini çıkarmak en mantıklısı, çünkü performansın asıl belirleyicisi ekran kartı.

2-3 nesil sonra da yine Anakart ve RAM değiştirmenize gerek kalmadan işlemci + ekran kartı değiştirirsiniz, çünkü 3 nesil sonranın giriş seviyesi işlemcisi bile sizin şu an alacağınız işlemciden iyi performans verecektir.

Kısaca, 1 sene içerisinde ekran kartı yenileyecekseniz en iyi işlemciyi almanıza bir şey diyemem, bu durumda daha mantıklı bir hal alıyor ancak daha ileri dönük düşünüyorsanız işlemciniz çok kısa sürede performans olarak geride kalacak ve siz ekran kartında ucuza kaçmaktan pişman olacaksınız büyük ihtimalle. Bana sorarsanız anakart için de 9000 TL çok fazla ama anakart performansları konusunda fazla bilgim olmadığı için bir şey diyemiyorum ona.
evet hocam çok değil en geç 1 yıl sonra çok bir ekran kartı alacam. şuan 3060ti yı sadece ekran kartsız kalmamak için aldım. msi nin gaming x serisi ekran kartı değer kaybetmiyor. bunu satıp 3080 ti aşağısı bir ekran almaycam. hocam birde anakartrın performans farkları vardır b650 ile x670 ler arasıdan farklar var x670e modelleri extreme modeli işlemcinin performansını etkiler. yani artırır. yani kısacası sizin dediğinizi anlıyorum mantıklı da geliyor. aldım bu sistemi sanırım ilerde tek derdimin ekran kartı olmasını istediğimdendir peşinen yüksek bileşenleri seçmemdeki amaç.

birde anakartrın performans farkları vardır b650 ile x670 ler arasıdan farklar var x670e modelleri extreme modeli işlemcinin performansını etkiler.
Ekran kartlarının performans farkları olduğunu biliyorum tabii ki. Fiyat/performans yorumu yapacak kadar detay bilmiyorum sadece. %kaç fiyata %kaç performans vs gibi.

Güle güle kullanın sistemi hayırlı olsun, dediğiniz gibi yakın zamanda ekran kartı yenileyecekseniz zaten bir zararı yok.

Hocam öncelikle işlemcilerin parça bileşenleri çok fazla olduğu için (işlemci-RAM-anakart) bunlar bir birine bağlı değişimi, alımı satımı kolay değil ve AM5 ve DDR5 yeni teknoloji çok uzun süre götüreceği için çok çok uzun bir süre kullanım şansı olacaktır. Bu yüzden işlemciden başladım halletmeye. Ekran kartları ise tek parça kolay alınır satılır. Piyasası hareketli ileride 3060 Ti'da kalmayı düşünmüyorum tabii ki ama şu an 3060 Ti beni götürebileceğini düşünüyorum. Aldığım model MSI 3060 Ti Gaming X. 1.000, 2.000 daha üstüne koyup 3070 Ti'ın kötü marka ve modeline de vermek istemedim.

Gaming X olması hiçbir şey ifade etmiyor isterseniz 360mm sıvı soğutma koyun soğutması
Ortalama olan bir 3070 Ti'yi geçemez.

@salimerincik

13700k+Z790+DDR4 daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı