R9 Fury X Crossfire her iki kartın da VRAM'i kullanılır mı?

J.Reverdi

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar soru basit gibi gelebilir, ben sadece biri kullanılıyor diye biliyorum. Yani 4 GB kullanılıyor diğer ekran kartının RAM'i kullanılmıyor diye biliyorum. Fakat Recep ve Ali beylerin bir SLI incelemesinde ikinci ekran kartının da RAM'inin eşit olarak kullandığını gördüm. Bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olan arkadaşlar var mıdır? SLI incelemesi bu arkadaşlar burada iki ekran kartının da RAM'lerinin kullanıldığını görüyoruz. @Recep Baltaş @Ali Güngör
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her ekran kartı kendi belleğini kullanır. Eğer ikinci ekran kartı tam performansında ise ikiside kendi VRAM belleklerinden aynı oranı kullanır. Ama ikinci ekran kartı %60 civarı kullanılıyorsa ikinci ekran kartı kendi VRAM belleklerinin daha azını kullanır.

Her ekran kartı kendi belleğini kullanır. Eğer ikinci ekran kartı tam performansında ise ikiside kendi VRAM belleklerinden aynı oranı kullanır. Ama ikinci ekran kartı %60 civarı kullanılıyorsa ikinci ekran kartı kendi VRAM belleklerinin daha azını kullanır.
Yani diyorsun ki hocam ben r9 fury x Crossfire yapsam bu iki kartın 4'er 4'er toplam 8 gb belleğinden yararlanabilirim öyle mi? Peki bu eskiden beri gelen Crossfire ya da SLI yapıldığında sadece birinin raminin kullanıldığını söyleyenler neye dayanarak bunu söylüyordu?

Yani diyorsun ki hocam ben r9 fury x Crossfire yapsam bu iki kartın toplam 8 gb belleğinden yararlanabilirim öyle mi? Peki bu eskiden beri gelen Crossfire ya da SLI yapıldığında sadece birinin raminin kullanıldığını söyleyenler neye dayanarak bunu söylüyordu?
CFX'de bu durum yok ama SLI'da durum nedir tam bilmiyorum. Her ekran kartı kendi belleğini kullanır. AMD CFX'i geliştirdiğinde öyle bir durum vardı ama artık yok.

Oyunda sadece birinci Fury X RAM kullanılıyor. DX12 Multi Adapter Mode için VGA'nın RAM'ini kullanıyor.

furyx.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunda sadece birinci Fury X RAM kullanılıyor. DX12 Multi Adapter Mode için VGA'nın RAM'ini kullanıyor.

Eki Görüntüle 207607
Ben de böyle düşünmüştüm hocam Recep ve Ali beylerin incelemelerindeki program, ekran kartlarının ram kullanımlarını yanlış gösteriyor o halde, hem SLI hem Crossfire'da sadece tek ekran kartının rami kullanılıyor olmalı. Bu soru benim için önemli çünki tam olarak emin olmam gerekiyor. Zira sadece tek Fury X'in rami kullanılıyorsa Crossfire yapmayıp ikincisini sıfır olarak satacağım.

CFX'de bu durum yok ama SLI'da durum nedir tam bilmiyorum. Her ekran kartı kendi belleğini kullanır. AMD CFX'i geliştirdiğinde öyle bir durum vardı ama artık yok.
Arkadaşın gösterdiği tablo sizi yanlış çıkarıyor hocam sanırım...

Bu olayı RAID 1 gibi düşünün. İki sabit disk de kullanılır fakat sahip olduğunuz alan sadece birinin alanıdır. Siz ne kadar ekran kartı ile crossfire yaparsanız yapın yine de sadece bir tanesinin belleği kadar belleğe sahipmişsiniz gibi görülür.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı