Radeon R5 M430 ve İntel HD Graphics 520 Sorunu

FearLeSS6034

Hectopat
Yaklaşık 2 aydır bu sorunla cebelleşiyorum. Ekran kartım AMD Radeon R5 M430 isimli kart. Kartın driveri açılmıyordu, bir bilgisayarcıya sordum dahili ekran kartını guncelle, açılır belki dedi. Denedim ve driver açıldı ancak dahili ekran kartına, yani Intel HD Graphics 520'ye ağır gelen işlerde etkinleşmesi gerekirken etkinleşmiyor. LOL'e giriyorum, zaten fazla sistem istemeyen bir oyun. Eskiden 90-100 FPS aldığım oyunda daha düşük ayarlarda 40-25 FPS alıyorum. Ne yaptıysam olmadı, sildim yükledim kaç defa. Ne yapmam gerekiyor? Hala ekran kartı kullanımı %0.

IMG-20190516-WA0022.jpeg
20190516_155333.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Launcher açıkken harici GPU kullanımı bekliyorsanız 3D uygulamaların çalışma mantığını bilmiyorsunuz demektir. Önce MSI AfterBurner kurun, oyun içinde harici GPU kullanım yüzdesini gösteren bir ekran görüntüsü paylaşın, ondan sonra sorun olduğuna kanaat getirelim.

Şu durumda tek düşündüğüm şey oyunların zaten harici ekran kartını kullandığı ama sizin bu performanstan memnun olmadığınız.

Ayrıca sürücü sürümlerini de belirtin.

Biraz geç oldu ceza yemişim şimdiden kusura bakmayın. Sorun şunu dediğiniz programı indirdim ve açtım ancak onda da kullanılmadığı gözüküyor. Oyun içindeyken sol üst köşede olmasa bile sistem tepsisinden gözüküyordu. Kullanım hala %0 dı ve ekran kartının derecesi dahi gozükmüyordu. Dereceyi bırakın Msi Afterburner'da ayarlama bile yapamıyordum ekran kartı için. İstatistikleri falan hiçbir şeyi gözükmüyordu. Resimdede görüldüğü gibi kullanım 0, derece 0. Sanırsam format gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sürücü sürümleri en güncel: 19.4.3 Adrenalin Amd.

20190516_223505.jpg

Sürücü sürümleri en güncel: 19.4.3 Adrenalin Amd.

DDU ile bu sürümü kaldırın. Sonra da bu sürüm yükleyin:

Ayrıca Intel sürücüsünü de güncelleyin. Sonra da bu rehberdeki gibi GPU izlemeyi devreye sokup o şekilde ekran görüntüsü paylaşın.

Ekran görüntülerini de telefonla çekmeyiniz bulanık olarak. PrintScreen kullanabilirsiniz.

İşte durum hala aynı. Eskiden bu grafik ayarlarında 90 FPS alırdım yani kartımın performansını biliyorum. Ayrıca İntel ekran kartım şuanda en yeni sürümünde. DDU ile kaldırdım ve tekrar Optional olmayan sürümünü indirdim ancak durum hala aynı. Burda sanırsam donanımsal olarak sorun var ancak 3 hafta önce gönderdiğim servisten bana bir dolu kağıt ve hiçbir donanımsal sorun olmadığına dair bir bilgi geldi ama serviste format dahi atılmamıştı. Şimdi son çare olarak format atmayı deneyeceğim ama şahsi fikrim ya donanımsal olarak bir sorun var ya da İntel grafik sürücüm ile Amd grafik sürücüm çarpışıyor. Çünkü kullanım hala %0

League of Legends (TM) Client 19.05.2019 16_47_53.png

Bugün fark ettim. Ekran kartı kullanımı şu anda düzeldi ancak FPS sorunum hala devam ediyor. DDU ile kaldırdıktan sonra şu anda kullanım var. İşte eski bir oyunumdan FPS'ime dair görüntü aşağıda. Servisine gönderdiğimde bana donanımsal değil yazılımsal bir sorun olduğuna dair bilgi vermişlerdi. Sanırsam format ya da fabrika ayarlarına sıfırlama gerekiyor. Öyle yapsam eski performansımı alır mıyım yoksa ekran kartının genel gücü böyle midir?

Dosya Ekleri

• 20181123_203400.jpg
    20181123_203400.jpg
    164,8 KB · Görüntüleme: 78

Yeni konular

Geri
Yukarı