Radeon R9 380 Sistem Güncelleme

GGalaxy

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci (Üniversite)
Öncelikle yaklaşık 1 yıl önce almış olduğum sisteme gelecek yaz için bir kaç geliştirme yapmak istiyorum. Şu an sistemim şu şekildedir;
  • -MSI B150 Gaming M3 Anakart
  • -Intel Core i5 6500 Skylake İşlemci
  • -Asus AMD Radeon R9 380 4G Strix Ekran Kartı
  • -Corsair Vengeance LPX 8 GB 2400 MHz CL14 DDR4 RAM (kırmızı seri)
Bu durumda sizlerden almak istediğim bazı tavsiyeler olacaktır. İlk olarak bir SSD (Samsung EVO 850 Serisi) düşünüyorum, halen HDD kullanmaktayım ve DDR4 bir sistemin performansını oldukça perdeliyor. Ayrıca kullandığım HDD neredeyse 7. yılını doldurdu ve zaman zaman oyunlarda doku yüklenmelerinde gecikmeler yaşamaktayım eski performansını veremediğini de düşünüyorum. Ardından aynı marka ve model sahip bir 8GB RAM takviyesi daha eklemek istiyorum, bu sizlerce doğru ve gerekli bir yükseltme olur mu?

Son olarak ise R9 380'in yerine farklı bir GPU düşünecek olursam, GTX 1070 veya gelecek yıl için Nvidia tarafından piyasaya sürülecek yeni bir GPU serisi, şuan ki işlemcim olan Core i5 6500 ile bir darboğaz oluşturması söz konusu olabilir mi? Aslında ekran kartı değiştirmekten yana pek kararlı değilim çünkü R9 380'in daha götürecek yolunun olduğunu düşünüyorum, size göre de R9 380'i değiştirmek çok doğru bir karar olur muydu? Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Buna kendin karar vermelisin. Oynadığın oyunlarda yaptığın işlerde sana yeterliyse ekran kartını değiştirmene gerek yok. İleride komple anakart işlemci ekran kartı değiştirirsin.

Arkadaşların dediği gibi sisteminiz hala güçlü. SDD + 8 GB RAM daha alın. GTX 1070'e geçmek ne kadar mantıklı olur tartışılır.

@Silinen üye @Brexit @jomant @ubolattekin İlginiz için hepinize teşekkür ederim arkadaşlar, sanırım R9 380 ile bir kaç yıl daha devam edeceğim ki zaten piyasanın durumu 1070 ayarında kartlar alabilmek için bana göre pek uygun değil. Şuan için steam üzerinde beta, alpha (erken erişim) oyunlar dışında oynadığım oyunlarda gayet memnun edici performans ve görsel anlamda iyi bir keyif alabiliyorum. Ayrıca oynadığım oyunların hepsini 1080p'de oynadığımdan GTX1070 gibi kartların bu durumda tam gücünü veremeyeceğini ve darboğaz oluşturabileceğini söylemişler yabancı forumlarda, kaldı ki zaten 1080p Full HD bir monitörüm var, 1440 ya da 4k oyun açma gibi bir isteğim yok. Son olarak sizlere sormak istediğim M2 SSD düşünmüyorum ama Samsung 850 Evo'nun rakibi olacak başka marka-model bir SSD tavsiyeniz olabilir mi?(Özellikle 250GB olmasına okuma/yazma hızından daha çok öncelik veriyorum :) )

Samsung 850 Evo 250gb Mz-75e250bw Ssd - n11.com

Samsung Evo rakibi demişsiniz ama neden Samsung Evo tercih etmiyorsun?

Bir de ileriye dönük olmasını istiyorsanız 2-4K monitör alabilirsiniz. Çünkü sizin ekran kartınızdan bir üst ekran kartları muhtemelen darboğaz yapacaktır.
Benim de almayı düşündüğüm SSD zaten bu olacak ama önerebileceğiniz başka bir SSD varsa diye yazdım sadece. Çünkü SSD piyasasında çok fazla üretici var ve Samsung'un en iyilerinden olduğunu biliyorum. Başka markalarda olumlu bir tecrübesi olan bir arkadaş çıkmazsa Samsung 850 Evo tercihimdir kesinlikle.
Bu arada şuan ki monitörümden gayet memnunum 1080p üstüne çıkmayacağım gibi şimdilik ama ilerleyen yıllarda bakarız.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı