Radeon RX 5700 XT PCI-e dönüştürücü güç kablosu ile birlikte kullanma

kafkef89

Hectopat
Arkadaşlar Cougar'ın 700W PSU kullanıyorum. Ekran kartı pin girişim görseldeki gibi oyun esnasında siyah ekran alma sorunum var. Yüksek ihtimal PSU ekran kartını beslemediğini düşünüyorum. Bunun ile alakalı forumlarda çokça konu var. Şimdi Forumda bir arkadaş ikinci görseldeki kablo ile ekran kartının bir pinini çıkartıp görseldeki kablo ile güç beslemesi yapabileceğimi söyledi. Yarın Kaliteli bir PSU siparişi vermeyi düşünüyordum nereden baksanız 1000 TL. Sizce işimi bu kablo görür mü? Böyle bir şey denesem Ekran kartına zarar verir mi? Önerilerinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• InkedEkran Kart Girişi2_LI.jpg
    InkedEkran Kart Girişi2_LI.jpg
    108,9 KB · Görüntüleme: 147
  • 9552945905714.jpg
    9552945905714.jpg
    23,5 KB · Görüntüleme: 100
Son düzenleyen: Moderatör:
Kullan bakalım nasıl alev alev yanıyor o kablo. Sakın yapma öyle bir şey, ben RX570 için aynı dönüştürücüden kullanmıştım, 3. günde yanmıştı. Baya kablo kömüre döndü, Allah'tan bilgisayar başındaydım da parçalara zarar gelmeden kapattım.

FurMark gibi GPU'ya %100 yük bindirebileceğiniz bir program ile yeterli gücün çekilip çekilmediğini kontrol edebilirsiniz. Daha da ileri gitmek için hem işlemciye hem de ekran kartına %100 yük bindirerek psu'nuzun yeterli olup olmadığını deneyebilirsiniz. PSU yetersiz gelecek olursa sistem reset atar. Sizde reset atma gibi bir durum söz konusu değilse FurMark gibi bir yazılımı çalıştırıp test etmenizi tavsiye ederim.

@Kijan
Kullan bakalım nasıl alev alev yanıyor o kablo. Sakın yapma öyle bir şey, ben RX570 için aynı dönüştürücüden kullanmıştım, 3. günde yanmıştı. Baya kablo kömüre döndü, Allah'tan bilgisayar başındaydım da parçalara zarar gelmeden kapattım.
FurMark gibi GPU'ya %100 yük bindirebileceğiniz bir program ile yeterli gücün çekilip çekilmediğini kontrol edebilirsiniz. Daha da ileri gitmek için hem işlemciye hem de ekran kartına %100 yük bindirerek psu'nuzun yeterli olup olmadığını deneyebilirsiniz. PSU yetersiz gelecek olursa sistem reset atar. Sizde reset atma gibi bir durum söz konusu değilse FurMark gibi bir yazılımı çalıştırıp test etmenizi tavsiye ederim.
Furmarkıda denedim, OCCT denedim kapanma olmadı taki herhangi bir oyuna girene kadar. Kapanma süresinin tek farkı Yüksek özellikli oyunlarda daha çabuk Siyah ekran veriyor ya da reset atıyor . Forumlarda bunun PSU nun ekran kartı PCI-e girişi ile alakalı olduğunu okudum . Sanırım yeni bi PSU alacağım .

@Kijan

Furmarkıda denedim, OCCT denedim kapanma olmadı taki herhangi bir oyuna girene kadar. Kapanma süresinin tek farkı Yüksek özellikli oyunlarda daha çabuk Siyah ekran veriyor ya da reset atıyor . Forumlarda bunun PSU nun ekran kartı PCI-e girişi ile alakalı olduğunu okudum . Sanırım yeni bi PSU alacağım .

Ekran kartınız sanırım RX 5700 XT çünkü o kadar gücü anca o çeker. Bazen güç çekmede 2080 Ti'ı solladığını söylüyorlar. Ekran kartınızla işlemcinize aynı anda yük bindirip sistemin reset atıp atmayacağına bakabilirsiniz. Eğer reset atarsa yeni bir güç kaynağı alma zamanı gelmiş demek olabilir.
Prime95 ile "blend" seçeneğini seçerek hem ram'lere hem de işlemciye maksimum yük bindirebilir aynı anda FurMark ile de ekran kartınızı tam yükte çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Testin sorunsuz olması gerekiyor normal şartlarda. Sıcaklık değerlerine de dikkat etmeyi unutmayın ☺

Ekran kartınız sanırım RX 5700 XT çünkü o kadar gücü anca o çeker. Bazen güç çekmede 2080 Ti'ı solladığını söylüyorlar. Ekran kartınızla işlemcinize aynı anda yük bindirip sistemin reset atıp atmayacağına bakabilirsiniz. Eğer reset atarsa yeni bir güç kaynağı alma zamanı gelmiş demek olabilir.
Overclock Programlarında Bilgisayarım hiç kapanmadı. Nedense sadece oyunlarda Siyah ekran veriyor.

Sorun driver kaynaklı olabilir o zaman. DDU ile temiz kurulum yapmayı denediniz mi?
evet silip amd'nin sitesinden whql sürümünü yükledim. Ben çok araştırdım forumlarda herkes aynı konudan muzdarip sürücü driver veya yazılım ile ilgili bir durum söz konusu olduğunu sanmıyorum. Yine PSU alacağım bakalım ne olacak .

evet silip amd'nin sitesinden whql sürümünü yükledim. Ben çok araştırdım forumlarda herkes aynı konudan muzdarip sürücü driver veya yazılım ile ilgili bir durum söz konusu olduğunu sanmıyorum. Yine PSU alacağım bakalım ne olacak .

Bakalım umarım düzelir. Ancak yük altında kapanmayıp oyunlarda kapanması ilginç. Benim tavsiyem güç kaynağına hemen atılmadan önce msi afterburner ile kart kullanımını ve frekans değerlerini oyun içinde takip etmeniz. Kapandığı andaki yük miktarı daha açıklayıcı olabilir. +%90 yüklerde kapanıyorsa PSU kaynaklı olabilir ancak %10, %20 gibi yüklerde kapanıyorsa bir terslik var demek olabilir.

Geri
Yukarı