Radeon RX 590 144 Hz'ye çekildiğinde oyunlardan atma problemi

oztrkkry

Centipat
Arkadaşlar merhaba.
RX 590 ekran kartım ve AOC 24G1WG4 1ms 144Hz monitörüm var. Monitör ayarlarını 144 Hz'e aldığımda overwatch, CoD Warzone, world of warcraft gibi oyunlardan direkt atma ve monitörün kapanıp açılması, görüntüde yırtılmalar, renk değişiklikleri, parlamalar vb. sorunlar yaşıyorum. League of Legend'ta ise 144Hz'i rahatlıkla alıyorum ve herhangi bir problem olmuyor. AOC monitörde 60 Hz'ye çektiğimde benzer problemler yaşanıyor. Örnek olması adına da bazı fotoğrafları ekliyorum.
60 Hz olan eski monitörümde böyle bir durumla karşılaşmadım (en azından overwatch ve world of Warcraft'ta herhangi bir problem yoktu ve rahatlıkla oynanıyordu. CoD Warzone'da ayarları çok yükselttiğimde ise oyundan atmalar ve benzer problemler oluyordu, örneğin dev error 6068 gibi hata veriyordu)
Dolayısıyla sorun ekran kartından mı yoksa monitörden mi emin olamadım.
Durumu çözebilmek adına bayağı bakındım ama herhangi bir sağlıklı bilgi bulamadım ve sorunun nereden kaynaklı oluğunu çözemedim. En azından sorunun nereden kaynaklı olduğu hakkında yardımcı olursanız veya benzer problemi yaşayan/çözen arkadaşlar yol gösterirlerse sevinirim.
Sistemdeki parçalarımın tamamı şunlar;
Anakart: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING.
İşlemci: AMD Ryzen 7 2700X eight-Core Processor.
Ekran kartı: Sapphire Radeon RX 590 Nitro+ 8 GB 256 Bit DX12
RAM'ler: Corsair 16 GB (2x8GB) DDR4-3200.
SSD: WD Blue 500GB 3D SATA SSD.
Monitör: AOC 24G1WG4 1ms 144Hz.
Ayrıca BIOS sürümü 3003'te, DX'i zaten yüklü ve ekran kartının sürümü de 20.4.2'te yani onlar güncel.

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

5.jpeg

6.jpeg

7.jpeg

Ekran kartında bir problem olmadığına emin misiniz,kırmızı görsellerde haritanın rengi vesaire gayet normal görünüyor. Monitör kaynaklı olsa her rengin düzeni bozulmaz mıydı ?
Kablolar arası kalite farkından dolayı da böyle problemler oluşabiliyor. Altın uçlu kablo bulabilirseniz ilk çözüm onu denemenizi öneriyorum.

Monitörün kutu içinden çıkan Display Port kablosunu kullanıyorum şu an. Altın kaplama uç değil. En kısa zamanda temin edip onu da denerim.
Ben aldığım kablonun linkini vereyim size. İsterseniz bir bakın. Ben biraz araştırdım DP kablosu kaliteli değil ise görüntü aktarmalarda ciddi sıkıntılar olabiliyor maalesef. Ürün henüz gelmedi gelince isterseniz yorum yapabilirim ürün hakkında.
Buyrun link: Paugge V1.2 Vesa DisplayPort Sertifikalı 21.60 Gbps Bandwith 5K 30Hz, 4K 60Hz, 2K 165Hz, 1080p 240Hz Destekli FreeSync G-Sync Displayport Kablo (1.8 Metre): Amazon.com.tr

Ekran kartında bir problem olmadığına emin misiniz, kırmızı görsellerde haritanın rengi vesaire gayet normal görünüyor. Monitör kaynaklı olsa her rengin düzeni bozulmaz mıydı?
Kablolar arası kalite farkından dolayı da böyle problemler oluşabiliyor. Altın uçlu kablo bulabilirseniz ilk çözüm onu denemenizi öneriyorum.

Eski monitörümde buna benzer problemleri sadece CoD oynarken yaşıyordum. Diğer oyunlarda bu sıkıntı yoktu. Dolayısı ile ekran kartında olmadığını düşündürdü. Eski monitörümde sadece VGA bağlantısı vardı ve ekran kartına bağlarken HDMI dönüştürücü kullanarak takıyordum. Display Port kablosunu değiştirerek çözmeyi deneyeyim, bir faydası olur umarım.
Ekran kartının sürücüsünü DDU ile silip tekrar yüklemeyi deneyin.

Önerdiğiniz tüm seçenekleri denedim. Hem DDU'dan sürücüyü silip tekrar yükledim hem de Paugge'nin kablosunu aldım ama problem düzelmedi. OCCT programı ile FPS 144 sınırı ile tüm shader seçeneklerinde ekran kartını test ettiğimde birçok hata olduğu uyarısı verdi. Hatta shaderi 6. seviyeye çektiğimde görüntü falan gitti, PC kapandı ve açılmadı. Güç kaynağını kapatıp açınca ancak tekrar açabildim PC'yi. Shader 7 ve 8'i özellikle denemiyorum aynı problem olmasın diye. Sanırım problem ekran kartında.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı