Radeon Software Adrenalin 21.10.1 Memory Clock sabit kalıyor

Exelderm

Kilopat
Radeon Software Adrenalin 21.10.1 driverini yükledikten sonra Memory Clock 1990 Mhz'de sabit kalıyor. Kart idle durumda iken bile böyle. Yardım edebilecek olan var mı?

Biraz da o yüzden sordum. Memory clock sürekli böyle yüksek kalırsa kartı yorar diye düşündüm. Sürücü güncellemesinden sonra böyle gorunce sormak istedim. Bu şekilde boştayken hem sıcak kalıyor hem de az da olsa güç çekiyor.

Kartımın modeli MSI Gaming X RX 6600 XT

Sen de benim gibi bir ekran görüntüsü atar mısın bakayım bir. Benim de MSI Gaming X 6700 XT.

Biraz da o yüzden sordum. Memory clock sürekli böyle yüksek kalırsa kartı yorar diye düşündüm. Sürücü güncellemesinden sonra böyle gorunce sormak istedim. Bu şekilde boştayken hem sıcak kalıyor hem de az da olsa güç çekiyor.

Kartımın modeli MSI Gaming X RX 6600 XT

Sen de benim gibi bir ekran görüntüsü atar mısın bakayım bir. Benim de MSI Gaming X 6700 XT.
Gece eve geldiğimde atayım hocam. Power draw konusunda iyileştirme yapılan 21.9.2 driveriydi. 2-3 Wattman hatası alınca silip önerilene geçtim. Diğer bir konuda bundan bahsettim @kino hocam driverlarda sorun yok diyince 21.10.1'i yükledim. Wattman hatası da almadım geceden beri gayet stabil çalışıyor ancak bu sefer de bu Memory Clock meselesi çıktı.
Hocam sanırım çözdüm ama şu an deneyemiyorum. Konu galiba VRR ve Freesync monitörlerde alakali bir durum.

IMG_20211010_171713.jpg

Son düzenleme:
Memort clock'da bir sorun yok sen hangisini söylüyorsun çözemedim. Boştayken maksimum kullanılıyorsa o monitör ile alakalı. Bunun için ya monitörü 120Hz yapacaksın ya da şu ayarı açacaksın o zaman düşer.

Eki Görüntüle 1185913
Eki Görüntüle 1185914
Memory Clock için söylüyordum hocam. 1990 mhz'de maksimum çalışıyor. Radeon Software'de Adaptive Sync açık ama monitörde Freesync'i kapatmıştım(Siyah Ekran-Wattman hatası verebiliyor denildiği için) muhtemelen bu yüzden maksimum kullanımda görünüyor.

@Exelderm freesync kapattıysan aç veya 120Hz'e çek monitörünü bir seçenek de CVT azaltılmış tıklama ama o bit derinliğini düşürdüğü için pek önermiyorum. Kartın saat hızı maksimum çalışacağına 24Hz az olsun. Onun dışında sorun yaşamıyorsan iyi dediğim gibi sürücüler temiz gidiyor belki bir öncekinin kurulumunda hata oldu.

Büyük ihtimalle. DDU ile kaldırdıktan sonra Windows kendi driverini yüklemeye çalıştı o sırada çakışma oldu driver uçması vs. gibi. 24 Hz çok büyük bir fark değil zaten 2K çözünürlük kullaniyorum baba oyunlarda alacagim FPSler 120'den fazla olmuyor. Bu arada kart cidden çok kuvvetli. Bunu 1080p diye kalıba sokup kisitlamamak lazım ihanet olur.
Freesync'i açtım sorun çözüldü. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı