Radeon WattMan neden oluyor?

volkanswat

Centipat
Bu tarz çok fazla konu açılmış olmasına rağmen birkaç tecrübe ve soruyla karşınızdayım. Öncelikle başıma gelen bir olaydan bahsedeyim sistemim aşağıda bu arada. Geçtiğimiz günlerde sistemim çöktü, format atmak zorunda kaldım. Buna sebep olan şeyse MSI Dragon Center'da açık olan Gaming Mode'uu kapatıp geri açtım, sistem kilitlendi Radeon WattMan hatası dedi, ekran titreşti ve karardı, reset atmak zorunda kaldım. Açıldığında 10 saniye içinde tekrar titreşti ve siyah ekran aynı senaryo tekrarlayınca format attım. Şimdi soruma gelecek olursak bu hata muhtemelen çoğu yerde okuduğum şeylerden yola çıkarak genelde voltajdan ve MHz'den kaynaklı. Soruya tekrar geleyim: AMD Radeon Settings kendine göre otomatik ya da manuel profillerle bu MHz'leri belirliyor. Karta müdahale olan baska programlar, MSI Dragon Center ve Afterburner gibi, acaba diyorum bu diğer voltaj vb. müdahalede bulundukları için çift müdahale oluyorda voltaj dengesizleşmesi mi oluyor? Çünkü WattMan'da bir ayar veriyoruz ve Dragon Center'da da Gaming Mode diyoruz ya da silence balanced vb. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

İşlemci: AMD Ryzen 5 2600
Ekran Kart : MSI Radeon RX 5700 GAMING X
RAM: 2x8GB Gskill FlareX 3200 MHZ
Anakart: MSI B450m Gaming Plus MAX
SSD: Toshiba RC 500 M2 SSD
HDD: Seagate Barracuda 2TB
Kasa: Frisby Venom 9270 G Kasa + 650 W Psu
Klavye: INCA Ruthless IKG-310
Mouse: MSI Clutch GM50
Monitör: ViewSonic XG2405 24"
Ses Sistemi: Logitech Z533 2+1

Evet iki program kullanılınca çakışıyor olabilir diye düşünüyorum. Fakat ben sadece Radeon programını kullanmama rağmen WattMan ve siyah ekran hatalarıyla baya uğraştım.

Bende de rx580 var, her türlü driver denedim ama olmuyor, daha pc yi alalı 3 hafta olmadı ama neredeyse hiç oynayamadım bile. Bazı driverlarda oyuna girdiğim saniye siyah ekran verip resetliyor, bazılarında ise 2-3 dk oynatıyor ama sonra yine siyah ekran verip resetliyor. Voltaj düşürme, mhz düşürme vs her şeyi denedim. Cidden biz kullanıcılar olarak bunları düşünmek, uğraşmak zorunda mıyız? Hayatımda boyunca ilk defa bir teknolojik aletten bu kadar pişmanlık duydum, bilsem asla amd almazdım. 10 fps az alsaydım ama nvidia alsaydım diyorum.

Bende de rx580 var, her türlü driver denedim ama olmuyor, daha pc yi alalı 3 hafta olmadı ama neredeyse hiç oynayamadım bile. Bazı driverlarda oyuna girdiğim saniye siyah ekran verip resetliyor, bazılarında ise 2-3 dk oynatıyor ama sonra yine siyah ekran verip resetliyor. Voltaj düşürme, mhz düşürme vs her şeyi denedim. Cidden biz kullanıcılar olarak bunları düşünmek, uğraşmak zorunda mıyız? Hayatımda boyunca ilk defa bir teknolojik aletten bu kadar pişmanlık duydum, bilsem asla amd almazdım. 10 fps az alsaydım ama nvidia alsaydım diyorum.
Evet sizin konunuza da cevap yazmıştım. Halen çözememiş olmanıza üzüldüm. Tam olarak nasıl bir ayar yaptınız ve hangi program üzerinden yaptınız? 20.4.2 ve 20.2.2 sürümlerini denediniz mi? Eğer Radeon programını kullandıysanız görsele eklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın yoksa Radeon ayarları sıfırlanıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 30
Evet sizin konunuza da cevap yazmıştım. Halen çözememiş olmanıza üzüldüm. Tam olarak nasıl bir ayar yaptınız ve hangi program üzerinden yaptınız? 20.4.2 ve 20.2.2 sürümlerini denediniz mi? Eğer Radeon programını kullandıysanız görsele eklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın yoksa Radeon ayarları sıfırlanıyor.
Dediğiniz sürümleri denedim hocam, olmadı. O tikide kaldırmıştım önceden. İnternette yazan çoğu şeyi denedim, olmuyor. Ama PC de hem MSI afterburner, hem asus GPU tweak var, acaba ondan kaynaklanıyor olabilir mi? hatta ikisini birden kaldırıpta deneyebilirim, konuyu açan arkadaşın dedikleri mantıklı yani belkide sorun bu programlarda. Hele bende 2 tane var yani daha da sıkıntı.

Dediğiniz sürümleri denedim hocam, olmadı. O tikide kaldırmıştım önceden. İnternette yazan çoğu şeyi denedim, olmuyor. Ama PC de hem MSI afterburner, hem asus GPU tweak var, acaba ondan kaynaklanıyor olabilir mi? hatta ikisini birden kaldırıpta deneyebilirim, konuyu açan arkadaşın dedikleri mantıklı yani belkide sorun bu programlarda. Hele bende 2 tane var yani daha da sıkıntı.
Deneyebilirsiniz. Sonuçta bu hataların net bir çözümü olmadığı için aklınıza gelen fikrin saçma olduğunu düşünmeden denemek lazım.

Geri
Yukarı