Radyatör Ne İşe Yarar?

Makaleler
2
Yer
İstanbul
Radyatörleri çok duydum ama ne işe yaradıklarını hiç bilmiyorum. Radyatörler ne işe yarıyor arkadaşlar?
Bir de bu kasanın üst kısmına konan havayı dışarı üfleyen fanların ayrı bir ismi var mı, yoksa ön tarafa koyduğum fanın aynısını yukarıdaki kısmada taksam sorunsuz çalışır mı?

Hazır soğutmalar zaten bir bütün, alıp takıyorsun direkt. Sadece radyatör alıyorsan soğutma sistemini kendin kurman lazım. Radyatör'ün hacmi ne kadar büyük ise soğutma açısından o kadar iyi çünkü içine daha fazla sıvı aldığı için içindeki sıvı daha geç ısınır.

2.5 CM kalınlıktan başlar 6-7 CM kalınlıklara kadar çıkar. Genişlik olarak da tek 120MM fanlı modellerde 4X140MM yani 560MM'ye kadar gidiyor.

Her fan dışarıya verecek şekilde kullanılabilir ancak verimli olacağı anlamına gelmez. Fanın dışarıya verilebilirliğindeki etken faktör hava akımından ziyade hava basıncıdır. Hava basıncı yüksek olan fanları tercih etmeniz önerilir. Görünüş olarak ise fan yaprakları daha kıvrık olacak ve havayı toplayıp dar bir alana verecek şekilde tasarlanmışlardır.

Hava basıncı yüksek fan:
1573244312873.png

Hava akımı yüksek fan:
1573244351107.png

Teknik bilgiler bulunmuyorsa yukarıda belirttiğim görünüşlerinden de az çok tahmin edebilirsiniz.

Her fan dışarıya verecek şekilde kullanılabilir ancak verimli olacağı anlamına gelmez. Fanın dışarıya verilebilirliğindeki etken faktör hava akımından ziyade hava basıncıdır. Hava basıncı yüksek olan fanları tercih etmeniz önerilir. Görünüş olarak ise fan yaprakları daha kıvrık olacak ve havayı toplayıp dar bir alana verecek şekilde tasarlanmışlardır.
Bana bu dediğiniz özelliklere sahip bir fan önerseniz şimdi mesela?

Fazla bir fan deneme şansım olmadığı için kendi kullandığım fanı tavsiye edebilirim. Teknik değerlerine de bakarsanız hava basıncı ve hava akımı yüksek bir modeldir. Anakartınızda fan kontrolcü bulunmuyorsa tavsiye etmem seslidir.

Cooler Master - Sickleflow 120 mm

Bağlantıyı örnek olarak verdim başka bir yerden bakabilirsiniz.

Ben işlemcim için sıvı soğutma felan kullanmasam, yani bilgisayarımda sıvı soğutma olmasa ama radyatörler olsa bir işe yarar mı?

Evet, yeterince buyuk radyator kullanirsan sivi ya da fan kullanmana gerek yok.

Bundan cok daha abarti buyuk kasalar var, fansiz sogutma saglayan.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı