RAID driver kendi kendine siliniyor

FlexiDesign

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus ROG B550-A | Ryzen 7 3800x | Gigabayte Vision RTX 3070 | Gskill TridentZ Neo 3600mhz 32GB | Aorus 500gb m2 SSD | Samsung EVO 970 1TB m2 SSD | Asus ROG LC360 Aio | FSP Aurum 1200W | Phanteks P500A White
Meslek
Game 2D Artist
Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi enteresan bir durum söz konusu. AMD RAID expert ile beraber indirdiğim RAID driver birkaç PC kapatmasından sonra kendi kendine siliniyor ve dolayısı ile PC de teknik problemler başlıyor.

Bilgisayarımda toplam 2 adet NVMe M.2, 1 adet SATA SSD bulunmaktadır. BIOS'tan RAID mode olarak seçili ve RAID driver birkaç kapanmadan sonra silindiği için ikinci M.2 SSD üstünde olan programlara dahil bir şey açıldığında PC mavi ekran hataları ile karşılaşıyor veya donmalar meydana geliyor. Yine enteresandır, son 1 aydır bu problem var. Bundan öncesi böyle problemler yaşamıyordum. Ben sorunun kaynağını bir türlü bulamadım çünkü mantıklı bir tarafı yok. Bilen kişiler bu sorunun neden kaynaklandığını açıklayabilir mi?

1 Gigabyte Aorus 500 GB gen4 M.2
1 Samsung EVO970 1TB NVMe M.2
1 Kingston SSD Plus 256 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi enteresan bir durum söz konusu. AMD RAID expert ile beraber indirdiğim RAID driver birkaç PC kapatmasından sonra kendi kendine siliniyor ve dolayısı ile PC de teknik problemler başlıyor.

Bilgisayarımda toplam 2 adet NVMe M.2, 1 adet SATA SSD bulunmaktadır. BIOS'tan RAID mode olarak seçili ve RAID driver birkaç kapanmadan sonra silindiği için ikinci M.2 SSD üstünde olan programlara dahil bir şey açıldığında PC mavi ekran hataları ile karşılaşıyor veya donmalar meydana geliyor. Yine enteresandır, son 1 aydır bu problem var. Bundan öncesi böyle problemler yaşamıyordum. Ben sorunun kaynağını bir türlü bulamadım çünkü mantıklı bir tarafı yok. Bilen kişiler bu sorunun neden kaynaklandığını açıklayabilir mi?

1 Gigabyte Aorus 500 GB gen4 M.2
1 Samsung EVO970 1TB NVMe M.2
1 Kingston SSD Plus 256 GB.

RAID driver yüklemek zorunda değilsiniz diğer donanımlara zarar vermemeniz için RAID driver silmenizi tavsiye ederim.

RAID driver yüklemek zorunda değilsiniz diğer donanımlara zarar vermemeniz için RAID driver silmenizi tavsiye ederim.
Raid driver yüklemediğimde Samsung M2 SSD bazı başlangıçlarda gözükmüyor dolayısı ile bahsettiğim sorunlar meydana geliyor. Aslında benim kanım Samsung diskin bir teknik sorunu olduğu. Ben şuan AHCI olarak biostan ayarladım ve öyle kullanıyorum Raid hakkında çok bilgi sahibi değilim dolayısı ile performans sorunu yaratmıyorsa açmamayı düşünüyorum.

RAID driverin performans ile bir alakası yoktur. Silmenizi tavsiye ederim çünkü üreticiler zaten onu maksimum performansında çalışacak şekilde satıyorlar sizin ek bir program ile bunları kurcalamanız disklere zarar verir.

Geri
Yukarı