RAM 3200 MHz İken İşlemci Fanı Hızlı Dönüyor

Ack61

Centipat
Merhabalar
MSI B450 PRO Max 3200 MHz anakartim var.
Ryzen 3400 g işlemci ve 8 GB Kingston 3200 MHz 16 CL RAM'im var. Sisteme baktığım zaman RAM 2400 MHz'de çalıştığını gördüm ve BIOS ayarlarinda 3200 16-18-18-18-36 ayarına alıp F10 ile kaydettim. Sisteme tekrar baktığımda 3200 MHz'de çalışmaya başladı RAM fakat işlemcim hiçbir yük olmadan masaüstünde dahi fani hızlı dönmeye başladı. Yük altındaymış gibi sizce yanlış bir sey yapmış olabilir miyim? Parçalara zarar vermek istemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM ile işlemci arasında direkt bağ olduğundan dolayı yüksek frekanslı RAM kullanırken sistem boştayken bile işlemci biraz daha fazla güç tüketiyor. En azından Ryzen sistemlerde böyle, Intel'de bu durumu deneyimleme şansım olmadı. Bu da doğal olarak birkaç derece yüksek çalışmasına neden oluyor. Isının yüksek olması da fan devrinin artması anlamına geliyor.

Benim işlemcimden örnek vereyim. 2700X kullanmaktayım. Düşük güç modunda 2200 MHz'de çalışıyor. 2400 MHz frekansında bellekler ile 14-16 Watt tüketiyor boşta. XMP açarak 3000'e aldığımda 20-24 aralığına çıkıyor. 3466 MHz'e hız aşırtılmış şekilde ise 30 Watt'a dayanabiliyor.

RAM ile işlemci arasında direkt bağ olduğundan dolayı yüksek frekanslı RAM kullanırken sistem boştayken bile işlemci biraz daha fazla güç tüketiyor. En azından Ryzen sistemlerde böyle, Intel'de bu durumu deneyimleme şansım olmadı. Bu da doğal olarak birkaç derece yüksek çalışmasına neden oluyor. Isının yüksek olması da fan devrinin artması anlamına geliyor.

Benim işlemcimden örnek vereyim. 2700X kullanmaktayım. Düşük güç modunda 2200 MHz'de çalışıyor. 2400 MHz frekansında bellekler ile 14-16 Watt tüketiyor boşta. XMP açarak 3000'e aldığımda 20-24 aralığına çıkıyor. 3466 MHz'e hız aşırtılmış şekilde ise 30 Watt'a dayanabiliyor.
Peki bu durumun parçalara bi zarari olurmu sizce ?Simdi 3200 mhz ram i 2400 de kullanmak istemiyorum zaten apu sistem mhz onemli.

XMP açarak frekans yükseltirseniz zararı olmaz. İşlemci aşırı ısınmıyorsa da sıkıntı yok diyeceğim de zaten 3400G fazla ısınan bir işlemci değil.

XMP açarak frekans yükseltirseniz zararı olmaz. İşlemci aşırı ısınmıyorsa da sıkıntı yok diyeceğim de zaten 3400G fazla ısınan bir işlemci değil.
XMP yazan biryer var fakat on yapiyorum profil 1 tıklıyorum kaydet çıkıyor kaydediyorum ve değişen bisey olmuyor yine 2400 mhz çalışıyor ram ler ben tam olarak anlayamadım galiba ne yapmam gerektiğini.
XMP yazan biryer var fakat on yapiyorum profil 1 tıklıyorum kaydet çıkıyor kaydediyorum ve değişen bisey olmuyor yine 2400 mhz çalışıyor ram ler ben tam olarak anlayamadım galiba ne yapmam gerektiğini.
3200 16 18 18 18 i seçtikten sonra xmp yazan yeri on yapıp profil 1 e tıklayıp save yapacam sonra f10 save yapacam doğrumu anladim xmp yazan yerde on olarak kalacak.

3200 MHz CL16-18-18-18'i elle mi yapıyorsunuz yoksa profil olarak öyle mi görünüyor? Profil olarak öyle görünüyorsa sıkıntı yok.

Ayrıca şu video yardımcı olabilir:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3200 MHz CL16-18-18-18'i elle mi yapıyorsunuz yoksa profil olarak öyle mi görünüyor? Profil olarak öyle görünüyorsa sıkıntı yok.

Ayrıca şu video yardımcı olabilir:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Liste şeklinde 2400 2600 2800 3000 vb bu şekilde sıralı bir mhz listesi çıkıyor ve ordan 3200 16 18 i seçerek f10 save yapiyorum

Geri
Yukarı