RAM 3600MHz reset atma sorunu

bruton218

Decapat
merhaba,

MSI B450 Tomahawk Max anakart.
AMD Ryzen 5 3500X işlemci
G-skill 3600MHz 2x8 GB RAM sistemde RAM'leri BIOS'tan 3000 veya 3200 MHz alınca sorunsuz şekilde kullanabiliyorum ancak 3600 MHz'ye çektiğim zaman herhangi bir oyun açtığımda bilgisayar kendini resetliyor. BIOS sürümünü güncelledim, ancak sorun hala devam ediyor.

Yanlış yapabileceğimi düşünerek videoları izliyorum ancak XMP ile RAM MHz artırma benim yaptığım şekilde yapılmış olarak görüyorum. Konu ile ilgili desteklerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 552794632_0.jpg
    552794632_0.jpg
    119,2 KB · Görüntüleme: 79
Bellekleriniz Ripjaws 3600 MHz bellekler mi ve ikisi de aynı kutudan çıkan kit bellek mi? Aynı belleklerle MSI anakartlarda XMP sorunu yaşayan başka kullanıcılar da gördüm. Bellekler işaretli slotlarda takılı olsun. XMP kapatıp frekans değerini elle 3533, 3466 MHz girerek deneyin. Yine hata almaya devam ederseniz Memtest programıyla belleklerinizi test edin. Bu test uzun sürebilir. Testte hata alırsanız bellekleriniz arızalı olabilir. Eğer testte hata almıyorsanız ama sorununuz çözülmediyse anakart üreticisine mesaj atın. Bellek kodunuzu belirtin ve sorunu anlatın. İleride gelecek bir BIOS güncellemesi ile sorun çözülebilir.

msi.png

Bellekleriniz Ripjaws 3600 MHz bellekler mi ve ikisi de aynı kutudan çıkan kit bellek mi? Aynı belleklerle MSI anakartlarda XMP sorunu yaşayan başka kullanıcılar da gördüm. Bellekler işaretli slotlarda takılı olsun. XMP kapatıp frekans değerini elle 3533, 3466 MHz girerek deneyin. Yine hata almaya devam ederseniz Memtest programıyla belleklerinizi test edin. Bu test uzun sürebilir. Testte hata alırsanız bellekleriniz arızalı olabilir. Eğer testte hata almıyorsanız ama sorununuz çözülmediyse anakart üreticisine mesaj atın. Bellek kodunuzu belirtin ve sorunu anlatın. İleride gelecek bir BIOS güncellemesi ile sorun çözülebilir.

Eki Görüntüle 576828

Yanıtınız için teşekkürler. Ramler gösterdiğiniz slotlarda takılı, zaten farklı slotlara taktığımda anakart pc açılışında uyarı ekranı verip bu slotlara takmamızı söylüyor.

GSkill RipjawsV DDR4 3600Mhz CL18 1.35V ramlerim, geçen hafta aldım 2x8 gb olarak.

DRam Frequency kısmını autoya alınca maksimum 3000Mhz seçebiliyorum. DRam frequency kısmında ise bütün seçenekler var şu an 3200Mhz'de çalışıyor ancak anakart ve ram 3600Mhz desteklerken kullanamadığım için kafama takılmış durumda. Diğer frekans değerleriyle de test edeceğim. Ek olarak PSU'dan olma gibi bir ihtimali var mı acaba? Ona göre farklı pc'de veya farklı psu ile denemenin bir yolunu bulmaya çalışacağım.

Sorunu başka yaşayan arkadaş olursa diye yazıyorum. OC kısmında profile 1 ve profile 2 var, normalde uygun olan profil seçilerek ram mhz artırma yapılıyordu videolarda. Profile kısmında hiçbir profili seçmeyip sadece alttan DRam Frequency'i 3600Mhz'ye çekince sorun ortadan kalktı.

Sorunu başka yaşayan arkadaş olursa diye yazıyorum. OC kısmında profile 1 ve profile 2 var, normalde uygun olan profil seçilerek ram mhz artırma yapılıyordu videolarda. Profile kısmında hiçbir profili seçmeyip sadece alttan DRam Frequency'i 3600Mhz'ye çekince sorun ortadan kalktı.

Bu şekilde sorunsuz 10-12 saat kadar kullandım, şimdi yine aynı şekilde reset atmaya başladı sadece oyun açtığımda ve ram frekansı 3600 Mhz olduğunda. (3533,3466 Mhz'de de aynı sorun var). 3200Mhz sorunsuz çalışıyor üstüne çıkınca sorun başlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı