RAM alınırken neye bakılmalı?

Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
ÜĞRENCİ
Laptopumda 4 GB RAM var. 2 GB VRAM olduğu için 8 GB RAM almaya karar verdim lakin neye göre alacağımı bilmiyorum.

Bana RAM alırken bakılması gereken her şeyi yazar mısınız? (CL ve Speed dışında başka bir şey bilmiyorum.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptopumda 4 GB RAM var. 2 GB VRAM olduğu için 8 GB RAM almaya karar verdim lakin neye göre alacağımı bilmiyorum.

Bana RAM alırken bakılması gereken her şeyi yazar mısınız? (CL ve Speed dışında başka bir şey bilmiyorum.)

Şu an Laptop'da takılı olan RAM'in marka modeline bakıp aynı marka Model'den al.

Laptopunun ayarlarından DDR kaç olduğunu öğrenmelisin örneğin: DDR3 veya DDR4 gibi.
(AIDA64 adlı programı indirerek laptopunun bütün özelliklerini öğrenebilirsin.)

Dizüstü ya/da masaüstü bilgisayarlara bellek alırken nelere dikkat etmeliyiz.

1.Bellek teknolojisi ( Örn: Makinemizdeki RAM örneğin DDR3 ise DDR3 alınmalı)
2.Temel çalışma frekansı(Örn: Makinemizdeki RAM 1600 MHz ise yine 1600 alınmalı )
3.Voltaj ( Örn: Makinemizdeki RAM 1.35V ise yine aynı değerde almalıyız )
3.CL ( Örn: Makinemizdeki RAM CL15 ise yine cl15 alınmalı )
4.Aynı marka olması ( Markalar arası uyumsuzluk olabiliyor makinedeki kingston ise kingston alınması önerilir )
5.Makine ya da anakart üreticisinin önerdiği bellek modellerini almalıyız. (Oem masaüstü pc kullanıcısı iseniz anakart uyumlu almalısınız.)

Peki özellikleri nasıl öğreneceğim derseniz bunun birçok yolu var ama en basitini anlatacağım

CPU-Z indirin(setup olsun portable değil) sonra
SPD sekmesini açın max bandwith başlığında Örneğin pc3-12800 yazar(yanındaki mhz'i dikkate almayın önemli olan ram satın alırken "pc3-12800" diye arattığınızda çıkan temel çalışma frekansıdır)

Voltage kısmında çalışma voltajını
module manuf. kısmında şuan sisteme takılı olan belleğin markasını görebilirsiniz örn: Kingston
JEDEC #7 kısmında ise cas latency yani cl oranını görebilirsiniz.

Örneğin size 4 gb ram ram lazım ve max bandwith kısmında pc3-12800 yazıyor ram ararken siz
"pc3-12800 4 gb kingston ram" şeklinde arama yapmalısınız.

Alacağınız ram örnekte belirttiğim gibi aslında "pc3-12800 ddr3" olarak geçer aynı marka olmaz ise de uyar ama bu risk almaktır çünkü aynı marka olmayınca malesef diğer bütün şartları karşılasa da uymuyor bazen.

örneğin aradığınız modeli buldunuz diyelim voltaj ve cl değerlerinede bakar emin olursunuz sonra satın alırsınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı