RAM alınırken neye bakılmalı?

Dizüstü ya/da masaüstü bilgisayarlara bellek alırken nelere dikkat etmeliyiz.

1.bellek teknolojisi ( örneğin: Makinemizdeki RAM örneğin DDR3 ise DDR3 alınmalı)
2.temel çalışma frekansı(örneğin: Makinemizdeki RAM 1600 MHz ise yine 1600 alınmalı )
3.voltaj ( örneğin: Makinemizdeki RAM 1.35v ise yine aynı değerde almalıyız )
3.CL ( örneğin: Makinemizdeki RAM CL15 ise yine CL15 alınmalı )
4.aynı marka olması ( markalar arası uyumsuzluk olabiliyor makinedeki Kingston ise Kingston alınması önerilir )
5.makine ya da anakart üreticisinin önerdiği bellek modellerini almalıyız. (OEM masaüstü PC kullanıcısı iseniz anakart uyumlu almalısınız.)

Peki özellikleri nasıl öğreneceğim derseniz bunun birçok yolu var ama en basitini anlatacağım.

CPU-Z indirin(setup olsun portable değil) sonra.
SPD sekmesini açın Max bandwith başlığında örneğin PC3-12800 yazar(yanındaki MHz'i dikkate almayın önemli olan RAM satın alırken "PC3-12800" diye arattığınızda çıkan temel çalışma frekansıdır)

Voltage kısmında çalışma voltajını.
Module manuf. Kısmında şu an sisteme takılı olan belleğin markasını görebilirsiniz örneğin: Kingston.
Jedec #7 kısmında ise cas latency yani CL oranını görebilirsiniz.

Örneğin size 4 GB RAM RAM lazım ve Max bandwith kısmında PC3-12800 yazıyor RAM ararken siz.
"PC3-12800 4 GB Kingston RAM" şeklinde arama yapmalısınız.

Alacağınız RAM örnekte belirttiğim gibi aslında "PC3-12800 DDR3" olarak geçer aynı marka olmaz ise de uyar ama bu risk almaktır çünkü aynı marka olmayınca maalesef diğer bütün şartları karşılasa da uymuyor bazen.

Örneğin aradığınız modeli buldunuz diyelim voltaj ve CL değerlerinede bakar emin olursunuz sonra satın alırsınız.

Kardeşim öncelikle çok teşekkür ederim böyle bir cevap arıyordum
Şahsi olarak sana danışmak istiyorum 4 GB RAM'im i3 6.nesil bir işlemcim var ekran kartıda VRAM olarak 2 GB alıyor bana 2 GB kalıyor bu da yetersiz 8 GB mi alayım yoksa 4 GB'lık bir RAM işimi görür mü?

Kardeşim öncelikle çok teşekkür ederim böyle bir cevap arıyordum
Şahsi olarak sana danışmak istiyorum 4 GB RAM'im i3 6.nesil bir işlemcim var ekran kartıda VRAM olarak 2 GB alıyor bana 2 GB kalıyor bu da yetersiz 8 GB mi alayım yoksa 4 GB'lık bir RAM işimi görür mü?

Kapasite ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur. Tercih sizin, ister 4 alın ister 8 ama eğer maddi imkân el veriyor ve anakartınız destekliyor ise tabii ki 8 alın.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı