RAM alırken MHz değeri mi önemli CL değeri mi?

Ludvig

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen5 5600 | XFX RX6600 8GB | 32GB HyperX Fury Beast | GIGABYTE B550M | 500GB SSD | Rampage Victory kasa ve dahili PSU
Meslek
Makine Mühendisi
Anakart
Asus Prime B450 A-II
İşlemci
Ryzen5 5600
RAM almayı düşünüyorum. Aşağıdaki iki üründen bir tanesini tercih edecek olsam hangi değerden vazgeçmem daha önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM almayı düşünüyorum. Aşağıdaki iki üründen bir tanesini tercih edecek olsam hangi değerden vazgeçmem daha önemli.
MHz daha önemli.

Özellikle AMD Ryzen işlemcilerde RAM frekans hızı ne kadar yüksek olursa performansa o kadar etkili oluyor. Bende 5600 işlemci ile 16x2 3600 MHz kullanıyorum tavsiye ederim. Paylaştığın RS modelini de alabilirsin ama 3600 MHz olanı.

5600 işemci ile 3600MHZ kullandım mavi ekran verdi. 3200'de stabil çalışıyor RAM OC potansiyelinden mi yoksa hakkaten 5600 için önerilen MHZ 3200 olmasından mı bilemiyorum. Bir bakın almadan önce buna da derim.

Değerleri nedir? Corsair'lerin çoğu 3200Mhz CL16 ve 3600 Mhz CL18'lerden Samsung C-Die çıkıyor ve en kötüsü. Benim Corsair tebrübem oldu, kötü şekilde bitti.

LPX serisini diyor hocam. Çöp kısaca.

LPX'lerden öyle bir Samsung B-Die çıkıyor ki ortalama bir Samsung C-Die'dan daha düşük OC potansiyeline sahip oluyorlar.

5600 işemci ile 3600MHZ kullandım mavi ekran verdi. 3200'de stabil çalışıyor RAM OC potansiyelinden mi yoksa hakkaten 5600 için önerilen MHZ 3200 olmasından mı bilemiyorum. Bir bakın almadan önce buna da derim.

RAM ile ilgilidir. 5000 serisinde o kadar kötü bellek kontrolcüsüne denk geleceğini sanmam.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı