RAM Alırken MHz mi Önemli, GB mı?

saint3455

Decapat
Herkese merhabalar. En fazla 800TL'lik bir yükseltme yapmak istiyorum ve daha çok ADOBE / Grafik programları ile ilgileniyorum, arada birkaç oyun da oynuyorum. Sormak istediğim işlemcimi Phenom II x2 1090T ile değiştireceğim yarın ve aklımdaki soru Ankartım DDR2 1066'yı destekliyor diyor GIGABYTE resmi sitesinde ve anakartımda 2 tane RAM slotu var. Sizce en yüksek GB'ı mı baz almalıyım yoksa en yüksek MHz değerini mi? RAM alternatifleri ise Kingston 4 GB 800MHz, diğeri OCZ 2 GB 1600 MHz. Yardımlarınız için imdiden teşekkürler.

369527369528369529369530369532369533

Çözüm
Herkese merhabalar. En fazla 800TL'lik bir yükseltme yapmak istiyorum ve daha çok ADOBE / Grafik programları ile ilgileniyorum, arada birkaç oyun da oynuyorum. Sormak istediğim işlemcimi Phenom II x2 1090T ile değiştireceğim yarın ve aklımdaki soru Ankartım DDR2 1066'yı destekliyor diyor GIGABYTE resmi sitesinde ve anakartımda 2 tane RAM slotu var. Sizce en yüksek GB'ı mı baz almalıyım yoksa en yüksek MHz değerini mi? RAM alternatifleri ise Kingston 4 GB 800MHz, diğeri OCZ 2 GB 1600 MHz. Yardımlarınız için imdiden teşekkürler.

Eki Görüntüle 369527Eki Görüntüle 369528Eki Görüntüle 369529Eki Görüntüle 369530Eki Görüntüle 369532Eki Görüntüle 369533
Bellek miktarı daha çok işinize yarar gibi duruyor. mHz de çok önemli fakat ikisinden birini seçecekseniz illa bellek miktarı fazla olanı seçmenizi öneririm.
Söylediğim gibi en fazla 1.000TL. Aslında PC'mden memnunum (Phenom II x2 555 CPU/ 'Farklı marka ve hızda (2-2) DDR2 4GB RAM / Radeon HD 4850) şu an bile Adobe Photoshop 2017CC / AfterEffect /PremierPro / CorelDraw çalıştırıyor. Samsung 145 Ekran TV 1920/1080 60Hz formatta çalıştırıyorum yaklaşık 7/8 senedir. Şimdi Adobe'un tüm ürünlerinin 2019CC sürümü çıktığı için bir yükseltme yapmak istiyorum. Bugün AMD Phenom II x6 1090T işlemciyi alacağım. Onunla birlikte (44) 8GB 800MHz DDR2 RAM ve birde Sandisk 240GB'lık SSD ile biraz ivme kazanacağımı düşünüyorum. Yani toplamda şu an zaten 800/900 TL harcayacağım. Yükseltmem de yine 8/9 senelik düşük-orta seviye bir PC olacak. Bunun yerine 900/1.000 TL vererek DDR4'lü bir Anakart / (işlemcim var) / 2.el orta seviye bir ekran kartı (R7 vs) ve DDR4 RAM alarak biraz daha performans ve biraz daha uzun süreli kullanım sağlar mıyım?

Aslında yükselteceğim sistemden daha iyi olacağı her türlü belli gibi ama yeni sistem kurayım derken evdeki bulgurun şu anki lezzetinden olmamak kaygısındayım. :) Maddiyatsızlığın getirdiği sorunlardan en küçüğü. Daha doğrusu 2 tane çocuk sahibiyim (7 ve 5 yaş) artık paramı doğru yönetmem ve artık PC ve elektroniğe fazla yatırım yapmamam gerektiğinden diyelim 🧐😀

Bu arada yeni sistem kurmak isteyenlere de tavsiye niteliğinde olur bence alternatifler. Toplam fiyat 1.407. Ekran kartında ve işlemcide pazarlık yapılabilir belki :) Şu an ki tarih 15.01.2019.

369635369636369637369638

Son düzenleyen: Moderatör:
1000 TL ile ne kadar iyi bir sistem toplayabilirsiniz bilemiyorum. Fakat şunu belirtmek isterim RAM'inizin 8 GB olması önemli. Ben de Photoshop 2019 CC'yi 4 GB RAM ile kullanmayı denedim aşırı derece kastı. Ekran kartım Nvidia GT920M ve 2 GB RAM'i var. İşlemcim Intel i5.

MHz oyunlarda direkt FPS üzerinde etkili fakat Windows bile yeterince bellek hafızasını tutarken düşük GB'lı bir bellek alırsan hafızası yetmeyeceği için sürekli drop yemeye başlayacaksın. Kısa sürede bir RAM için daha bütçe oluştururum diyorsan frekansı yüksek bir RAM al sonra bir tane daha alıp Dual Channel yaparsın fakat şimdi düsük frekanslı bir RAM alırsan ileride daha yüksek de alsan bununla birlikte sistem en düşük frekans hızına sahip RAM'e göre çalışacak.

Sisteminize dair bilgim yok fakat 1400 TL bütçe ile Ryzen 2200G, bütçe düşük olduğu için A320 anakart ve 8 GB 3000 MHz bir bellek alınabiliyor gibi. 2200G dahili ekran kartı ile sizin almayı düşündüğünüz arasında ne kadar fark olacaktır kestiremiyorum ama bu şekilde daha ileriye dönük olur düşüncesindeyim. Dediğim gibi sisteminizi bilemiyorum o yüzden bir şeyleri gözden kaçırıyor olabilirim. Arkadaşlarda üzerine düşünüp yorum yapabilir.

1000 TL ile ne kadar iyi bir sistem toplayabilirsiniz bilemiyorum. Fakat şunu belirtmek isterim RAM'inizin 8 GB olması önemli. Ben de Photoshop 2019 CC'yi 4 GB RAM ile kullanmayı denedim aşırı derece kastı. Ekran kartım Nvidia GT920M ve 2 GB RAM'i var. İşlemcim Intel i5.
-- Ben de Creative Cloud (CC) üyelik olduğundan (öyle sanıyorum ki :) ) Adobe sahip olduğum bütün Adobe programlarını kendi kendine güncelliyordu ( Ben Photoshop 2017CC kullanıyorum geçen hafta 2019 CC aldım kurdum ekran kartım bile yeşil yeşil arızalar vermeye başladı / Güvenli modda açıp zor kaldırdım programı : ) şu an elimde öylece duruyor 2019 CC :) ve '' Illustrator /After Effect / Lightroom / Premier Pro v.s '' sürekli çalıştığım programlarda sürekli bir güncelleme söz konusu ve hepsi olmasa da aradaki bir çok yenilik çok hayat kurtarıcı olabiliyor o yüzden artık yükseltme gereği zorunluluk olmaya başladı .
Sisteminize dair bilgim yok fakat 1400 TL bütçe ile Ryzen 2200G, bütçe düşük olduğu için A320 anakart ve 8 GB 3000 MHz bir bellek alınabiliyor gibi. 2200G dahili ekran kartı ile sizin almayı düşündüğünüz arasında ne kadar fark olacaktır kestiremiyorum ama bu şekilde daha ileriye dönük olur düşüncesindeyim. Dediğim gibi sisteminizi bilemiyorum o yüzden bir şeyleri gözden kaçırıyor olabilirim. Arkadaşlarda üzerine düşünüp yorum yapabilir.
Sistemim ilk mesajımda ki görsellerde mevcut efendim . Ayrıca bugün işlemciyi alacağım kişi çamur yapıp anakart ile birlikte satmayı düşündüğünü söyledi . Bu insanlar ne ara böyle oldu ? Çok bulunabilecek bir işlemci de değil kendisi o yüzden bu tür oyunlar oluyor . Olmaz sa yeni bir sistem kurup bunu da kızıma (7yaş) Minecraft PC'si yapacağım sanırım :)

Son düzenleme:
Sistem kuracağınız zaman bütçenizi belirleyip bilgisayarı hangi işlerde kullanacağınız belirtip bir konu açarsanız yardımcı oluruz.

Bütçenizi elde tutma sebebiniz haklı ve mantıklı olmakla birlikte yanlış anlamıyorsam da bu işten gelir sağlıyorsunuz. Durum buysa sebepleriniz ne kadar haklı olursa olsun bir defalığa mahsus gözünüzü karartıp düzgün ve sizi uzun süre götürecek hatta ileride bugün olduğu gibi önünüzü kapatmayacak geliştirilmeye müsait bir sistem almak mantıklı bir tercih olur gibi görünüyor.

@Zgrrs Hayır herhangi bir bütçe katkısı olmuyor sadece hobi olarak , zihnimi görsele dökmeyi seviyorum diyelim . Yoksa en ufak bir maddi getirisi olsa gözüm kapalı son sistem kurar rahatıma bakarım . Eskiden sabahlara kadar oyunlara nakit , vakit harcardım bazen yine yapıyorum ama daha çok Illustrator 'de vakit ve nakit öldürüyorum artık .

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı