RAM arızasına ne sebep olmuş olabilir?

MuhammetGöker

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, ben 2020 Mayıs ayında bilgisayar topladım.

Tüm sistemi yazayım önce:
Anakart: ASUS Prime A320M-F
Ekran kartı: Gigabyte RX570 4 GB.
İşlemci: Ryzen 5 1600 AF.
RAM: Corsair 8 GB 3000MHz.
Güç kaynağı: Güç kaynağı kasayla birlikte satılıyordu, Dark markasının kasası kaç W hatırlamıyorum ama yetersiz değildi onu biliyorum. (bana kızabilirsiniz kaliteli güç kaynağı almadığım için ama bütçe meselesi KB)

İlk aylarda mavi ekran hatası aldım, anakartım 3200 MHz desteklemesine rağmen RAM'im 3000MHz olduğu halde 2933 yaptığımda mavi ekran alıyordum.
Bende 2300 civarına çektim (tam sayıyı hatırlamıyorum ) ve aylarca sıkıntısız kullandım ta ki 1 ay öncesine kadar... Günde 1 kez mavi ekran yemeye başladım. Uygulamalar çöküyordu sürekli ve halende öyle. (arada yeşil şeritler çıkıyor ekranda) Memtest86 testini yaptım 2000 küsur error buldu. YouTube'dan izlediğim videolara göre RAM'im bozulmuş dedim. (belki de ilk aldığımda bozuktu bilmiyorum)

Merak ettiğim şu.
- RAM'im ilk alındığında mı bozuktu?
- Anakartım sıkıntılı olup RAM'i bozmuş olabilir mi?
- Şimdi ben 300 TL daha verip yeni bir RAM alsam onun bozulmayacağından nasıl emin olabilirim? (bütçem kısıtlı o da bozulursa bir daha alamam herhalde)
- Belki de bozuk değil uyumsuzdur? Kafamda deli sorular cevaplarınızı bekliyorum :)
bir şey eklemeyi unuttum, RAM'i farklı bir bilgisayarda denedim bellek tanılama aracında hata aldım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi sırasıyla cevaplayalım.
1) RAM ilk aldığınızda %98 ihtimalle sağlam oluyor yani çok çok düşük bir ihtimal ile arızalı gelebilir.
2) anakart ile alakalı olduğunu düşünmüyorum ben ama uyumsuzluk olmuş olabilir anakartınızın RAM desteğine bakarak RAM almak daha sağlıklıdır
3)eğer kasa sıfır toplandıysa bu da parçalar 2 yıl garantili demek oluyor bence RAM'i garantiye gönderin direk 0 ile değişirler paranız cebinizde kalır
4)RAM bozulması kolay kolay olan bir şey değil ben genellikle elektrik kesintilerine bağlıyorum bu durumu ama neden bozulurlar hiçbir fikrim yok.
Umarım yardımcı olmuşumdur iyi forumlar :D

Merhabalar, ben 2020 Mayıs ayında bilgisayar topladım.

Tüm sistemi yazayım önce:
Anakart: ASUS Prime A320M-F
Ekran kartı: Gigabyte RX570 4 GB.
İşlemci: Ryzen 5 1600 AF.
RAM: Corsair 8 GB 3000MHz.
Güç kaynağı: Güç kaynağı kasayla birlikte satılıyordu, Dark markasının kasası kaç W hatırlamıyorum ama yetersiz değildi onu biliyorum. (bana kızabilirsiniz kaliteli güç kaynağı almadığım için ama bütçe meselesi KB)

İlk aylarda mavi ekran hatası aldım, anakartım 3200 MHz desteklemesine rağmen RAM'im 3000MHz olduğu halde 2933 yaptığımda mavi ekran alıyordum.
Bende 2300 civarına çektim (tam sayıyı hatırlamıyorum ) ve aylarca sıkıntısız kullandım ta ki 1 ay öncesine kadar... Günde 1 kez mavi ekran yemeye başladım. Uygulamalar çöküyordu sürekli ve halende öyle. (arada yeşil şeritler çıkıyor ekranda) Memtest86 testini yaptım 2000 küsur error buldu. YouTube'dan izlediğim videolara göre RAM'im bozulmuş dedim. (belki de ilk aldığımda bozuktu bilmiyorum)

Merak ettiğim şu.
- RAM'im ilk alındığında mı bozuktu?
- Anakartım sıkıntılı olup RAM'i bozmuş olabilir mi?
- Şimdi ben 300 TL daha verip yeni bir RAM alsam onun bozulmayacağından nasıl emin olabilirim? (bütçem kısıtlı o da bozulursa bir daha alamam herhalde)
- Belki de bozuk değil uyumsuzdur? Kafamda deli sorular cevaplarınızı bekliyorum :)
bir şey eklemeyi unuttum, RAM'i farklı bir bilgisayarda denedim bellek tanılama aracında hata aldım.

Mayıs 2020'de topladıysanız Ram halen garanti kapsamında. Garantiye vererek değişim isteyebilirsiniz.
Ram arızaları büyük oranda üretim hatasından kaynaklanır. Olağanüstü durumlar yaşanmazsa bozulmazlar kolay kolay. Elektrik kesintisi vs. durumlarda RAM en son arızalanacak donanımlardan birisidir.

Teşekkür ederim cevaplarınız için. RAM'i garantiye göndermeye çalışacağım. Bir ara aynı hafta içinde 3-4 kez elektrikler kesilmişti, o sebep olmuş olabilir.
Evet elektrik kesintisi güzel bir detay :D.
Bu bozmuş olabilir.
Garantiye gönder sonucu bekle.

Teşekkür ederim cevaplarınız için. RAM'i garantiye göndermeye çalışacağım. Bir ara aynı hafta içinde 3-4 kez elektrikler kesilmişti, o sebep olmuş olabilir.

Rica ederim ama bozulma durumu sadece varsayım Corsair RAM'lerinin bazılarına ömür boyu garanti veriyor.

Geri
Yukarı