RAM arttırmak ne kadar FPS arttırır?

Merhaba arkadaşlar,
Ekran kartım: RX 570.
İşlemcim: Ryzen 5 3500 8 GB RAM'im var 16 yapsam çok FPS fark eder mi? Kaç FPS artar bir de şu anki RAM'im stokta yok bir üst modelini alsam bir sorun olur mu?

Bunun testini şu sistemle yapmıştım.
GTX1050 Ti.
i5 4570.
8GB RAM.
Ardından aynı marka RAM'den 1 adet daha eklediğim zaman çok rahat şekilde %20 FPS artışı oldu.

Single vs Dual channel RAM %30'a kadar FPS farkı oluşturabiliyor. %1 ve %0.1 değerleri de daha yüksek oluyor Dual channelda.

Bir ekran kartını ya da işlemciyi yükseltmek kadar olmasa da 2x8 RAM'e geçmen hem bellek miktarı arttığı için hem de çift kanal kullanacağın için FPS artışı sağlar ve drop yaşıyorsan azaltır.

Yani bütçen varsa kesinlikle 2x8 RAM yap. Şu anki RAM modelini söylersen uyumlu olabilecek RAM'ler atabiliriz.

Ya siz ne saçmaladınız niye herkes olmaz demiş. Kardeşim benim bizzat RX 570 kullanan arkadaşım var 10400F kullanıyor 8 GB'dan 16 ya geçti büyük artış var.
Bir RAM 500 TL 500 TL'ye hangi ekran kartına yatırım yapsın acaba.
Kullandığın RAM'in modelini atar mısın?

Adata XPG 8 GB 3000 MHz DDR4 AX4U300088G16A-SR30 RAM​

Drop sorunları kalkar hocam ve çift kanal olursa biraz da olsa artış sağlar ama tabii ki bir ekran kartı kadar artış sağlamaz.

Aynısının 3200 MHz olanını alıp deneyebilirsin. Uyumlu olmazsa iade edersin.
İade sorun olmasın dersen Amazon'dan bu RAM'i al. Onlar iadede vs hiçbir sorun çıkarmaz.

Kendi RAM'ini ikinci elde satıp 2x8 set halinde RAM almak da mantıklı olabilir.

Fark eder. Ryzen işlemcilerde Dual Channel'da büyük performans artışı sağlanıyor ayrıca.

Yanlışım varsa düzeltin.
Senin şu an takılı olan RAM'in 3000 MHz gidip 3200 MHz takarsan birini 3000MHz diğerini 3200 çalıştıramayacağı için içindeki profillerden onu zaten 3000 MHz'e çekecek yani bir sorun oluşturmaz diye biliyorum.
3000'e inince CL değeri de düşecek o sorun yapar mı bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı