RAM arttırmak sistemi hızlandırır mı?

Kullanım şekline ve mevcut RAM'e göre değişir. Atıyorum 16 GB varsa arttitmak fayda etmez ama 4 GB varsa fayda eder. RAM dediğimiz şey bilgisayarın verilere daha hızlı ulaşmasını sağlayan templateleri sakladığı 1 ve 0'lardan oluşan bir bölüm. Aynı hard disk görevi görüyor tek farkı aşırı hızlı olması. Daha da anlamanı sağlayacak olursak, RAM'de 1'ler ve 0'lar var demiştik. Ve atıyorum 4 GB'lık bir odada 4000 tane dolap var ve o dolaplara 1'ler ve 0'lar yerleştiriliyor. Sende 5000 dolaplık malzeme varsa 4000 dolaba sığdıramazsın ve bir önem hesabı yapman gerekiyor hangi veri daha önemli hangisini çıkarmalıyım diye. O sürede CPU işlem gücü kullanır. Ama sen eğer boş bırakirsan 16 GB'lık. Bir odada 16000 odan olur ve CPU nereye koyacağım diye duşünmez bu da işlemi hızlandırır.

RAM arttırmak sistemi hızlandırmaz. Daha az yavaşlama ve donmalar yaşarsınız. Mesela 6 GB RAM'niz var siz 8 GB RAM istiyen bir oyunu oynarsanız. RAM'den dolayı oynayamazsınız. Yani RAM ekleyince Google daha hızlı çalışmıyor. :D

SSD alarak sisteminizi hızlandırabilirsiniz.

Windows10 için en az 8 GB RAM öneriyorum.
Oyunlar için değişir.

Yeni konular

Geri
Yukarı