RAM bilinmeyen bir hata veriyor

Kendook

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Anakart
HP Z400
İşlemci
İntel Xeon W3520
Merhaba arkadaşlar, sizlere karşılaştığım garip bir sorundan bahsedeceğim. HPZ400 bilgisayar kullanıyorum. İçerisinde 12 GB DDR3 1333MHz RAM takılı. Oyun oynarken durduk yere aşağıdaki mavi ekran hatasını verdi. Yeniden başlattığımda ise aşağıdaki görsellerdeki hatalardan verdi (sayı ile başlayan kısım hata, resimleri internetten buldum ama hatalar aynı) daha sonra RAM'larin yerlerini değiştirerek şans eseri bu sorunu çözdüm. Daha önceden de aynı sorunla karışlaşmıştım, yine RAM'lerin yerlerini değiştirerek çözmüştüm. Şu an yine tekrarladı, çözdüm ama ben sebebini merak ediyorum neden böyle oluyor. Memtest86'yı bir türlü çalıştıramadım. Ancak RAM'lerde sorun olsa şu an düzgün çalışmazdı diye düşünüyorum. Şu an düzgünce çalışıyor.

Hata oluştuğunda PC RAM'lerin yarısını görüyor. Hangi slotta hata varsa o RAM'leri görmüyor. Yarısını gösteriyor. Şu an 12 GB takılı, boot ekranında bazı slotlar için hata veriyor resimlerdeki gibi, daha sonra Windows'a girip RAM'lere baktığımda 12 GB ama kullanılabilir 8 GB gösteriyordu mesela. Artık hangi slotun hata verdiğine bağlı olarak bu kullanılabilen RAM miktarı değişiyor.
Daha önce böyle bir hata gördünüz mü? Yardımlarınızı bekliyorum.
Aldığım bana ait mavi ekran hatası;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

images.jpeg-4.jpg

images.jpeg-5.jpg

images.jpeg-6.jpg

Nereden bulabilirim onu?

RAM'lerden diyemiyorum ama bir test etmekte yarar var.
Minidump paylaşın daha detaylı bakalım (büyük ihtimalle RAM veya anakart kaynaklı).

Minidump dosyası göremedim ben. Lütfen paylaşır mısınız?

@altotziki

Maalesef mavi ekran hatasında yeniden başlatma olmadı, PC tamamen dondu, bekledim ancak yeniden başlatma olmadı, ben de PC kasa tuşuna basılı tutarak resetlemek zorunda kaldım. Bu sebeple kaydetmemiş olabilir, çünkü minidump dosyası yok maalesef.

Minidump paylaşın daha detaylı bakalım (büyük ihtimalle RAM veya anakart kaynaklı).

Dediğiniz program ile test yapıp sonuçları atacağım, sağ olun.
.
Ek olarak PC de takılı olan RAM'leri ekledim, belki çözüm için bir faydası olur.
Minidump paylaşın daha detaylı bakalım (büyük ihtimalle RAM veya anakart kaynaklı)

Testi yaptım, sonuç böyle. Doğru yaptım mı acaba? 🤔

20220331_134053.jpg

Programı açtığımda, to enable awe, you must run with administrator privileges, diye bir uyarı veriyor yönetici olarak çalıştırdığım halde.

Dosya Ekleri

• 20220331_132606.jpg
    20220331_132606.jpg
    200,6 KB · Görüntüleme: 25
  • 20220331_132612.jpg
    20220331_132612.jpg
    200,8 KB · Görüntüleme: 18
  • 20220331_132619.jpg
    20220331_132619.jpg
    185,5 KB · Görüntüleme: 12
  • 20220331_132624.jpg
    20220331_132624.jpg
    166,1 KB · Görüntüleme: 13
  • 20220331_132629.jpg
    20220331_132629.jpg
    192,2 KB · Görüntüleme: 20
  • 20220331_132633.jpg
    20220331_132633.jpg
    123,8 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Uyumsuzluk sebebiyle hata alıyorsunuz.
Kırmızıyla İsaretledigim RAM'leri çıkartın ve tekrar deneyin.
Eki Görüntüle 1346854

Sanırım dediğiniz doğru, ilk olarak onlardan hata vermişti. Çıkardım ve tek tek yerleri farklı olarak şekilde takarak sorunu çözdüm, şu an bir sorun yok gibi duruyor ve hata almıyorum. 12 GB olarak RAM'leri görüyor anakart. Ancak RAM'leri alırken CL değerlerine dikkat etmiştim, hepsi aynı, neden uyumsuzluk yapıyor sizce?

Sanırım dediğiniz doğru, ilk olarak onlardan hata vermişti. Çıkardım ve tek tek yerleri farklı olarak şekilde takarak sorunu çözdüm, şu an bir sorun yok gibi duruyor ve hata almıyorum. 12 GB olarak RAM'leri görüyor anakart. Ancak RAM'leri alırken CL değerlerine dikkat etmiştim, hepsi aynı, neden uyumsuzluk yapıyor sizce?

Farklı üretici, farklı üretim teknolojisi, farklı bellek hızı.

Farklı üretici, farklı üretim teknolojisi, farklı bellek hızı.

Üretici, marka vs farklı olsa sorun olmuyor diye biliyordum, şu an hepsi aynı hızda ve aynı CL değerlerinde çalışmıyorlar mı ki? Yani uyumsuzluk olmaması lazım? Yanlış mı biliyorum acaba? 🤔

Geri
Yukarı