RAM bozuldu

Zatı Muhterem

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba MSI G41 M P26 anakarta sahibim. Q9550 işlemci taktığımda daha önce sorunsuz kullandığım 4 GB 1333 MHz Zeppelin marka RAM ile 4 GB 1333 MHz Hi Level marka RAM'leri birlikte kullanamaz hale geldim.

Hi Level 4 GB 1333 MHz RAM hangi slota takarsam takayım görüntü vermedi tek başına takılı halde.
Zeppelin 4 GB 1333 MHz RAM her iki slotta da sorunsuz çalışıyordu görüntü veriyordu.

Ben de Zeppelin RAM'in aynısından bulup almaya karar verdim. İkinci el sitelerin birinden aynı RAM'i bulup aldım. İlk gün taktığımda herhangi bir hata vermiyordu. Ertesi günden itibaren sık sık mavi ekran vermeye başladı. Bilgisayar açılırken Windows logosu göründükten sonra kendi kendine reset atıyordu. İlk başta RAM'in sorunlu olduğuna pek ihtimal vermedim. Windows'tan kaynaklıdır diye onarmaya çalıştım bayağı denedim. Yine aynı sorunla karşılaşınca RAM'leri tek tek denemeye başladım. Kendi önceki RAM'im hiçbir sorunla karşılaşmadı. Yeni aldığım Zeppelin RAM'i taktığımda tekrar aynı hataları gördüm. Şaşırdığım nokta ise ilk başta hata vermezken 1 gün sonra hataların başlaması. Herhangi bir yanma durumu söz konusu olamaz çünkü hız aşırtma yapmadım, iki RAM de birlikte kullanılıyordu. Eğer bir şey olsa yanındakine de olabilirdi. Çünkü aynı marka aynı model RAM ikisi de. Artık iade etmek durumunda kalacağım. Üzüldüğüm nokta satıcı mağdur olmuş olacak.

Merhaba MSI G41 m P26 anakarta sahibim. Q9550 işlemci taktığımda daha önce sorunsuz kullandığım 4 GB 1333 MHz zeppelin marka RAM ile 4 GB 1333 MHz hi level marka RAM'leri birlikte kullanamaz hale geldim.

Hi level 4 GB 1333 MHz RAM hangi slota takarsam takayım görüntü vermedi tek başına takılı halde.
Zeppelin 4 GB 1333 MHz RAM her iki slotta da sorunsuz çalışıyordu görüntü veriyordu.

Ben de zeppelin RAM'in aynısından bulup almaya karar verdim. İkinci el sitelerin birinden aynı RAM'i bulup aldım. İlk gün taktığımda herhangi bir hata vermiyordu. Ertesi günden itibaren sık sık mavi ekran vermeye başladı. Bilgisayar açılırken Windows logosu göründükten sonra kendi kendine reset atıyordu. İlk başta RAM'in sorunlu olduğuna pek ihtimal vermedim. Windows'tan kaynaklıdır diye onarmaya çalıştım bayağı denedim. Yine aynı sorunla karşılaşınca RAM'leri tek tek denemeye başladım. Kendi önceki RAM'im hiçbir sorunla karşılaşmadı. Yeni aldığım zeppelin RAM'i taktığımda tekrar aynı hataları gördüm. Şaşırdığım nokta ise ilk başta hata vermezken 1 gün sonra hataların başlaması. Herhangi bir yanma durumu söz konusu olamaz çünkü hız aşırtma yapmadım, iki RAM de birlikte kullanılıyordu. Eğer bir şey olsa yanındakine de olabilirdi. Çünkü aynı marka aynı model RAM ikisi de. Artık iade etmek durumunda kalacağım. Üzüldüğüm nokta satıcı mağdur olmuş olacak.

Bence yeni bir RAM al. Artık çalışmama gibi bir riski var. Ya da RAM slotu değiştir. Eğer olmasa RAM al. Ama çalışmaz diye düşünüyorum.

Farklı bir sistemde deneyerek %100 sonuca ulaşabilirsiniz. Büyük ihtimalle bozulmuştur ve RAM'ler kolay kolay tamir edilmiyor diye biliyorum. Silgiyle RAM'in sarı bölgelerini nazikçe iki tarafı da 1 dk olmak üzere silip deneyebilirsiniz. Ben bu yöntemi kullarak stabil OC yapıyorum bazen RAM'lerim gittiğinde tekrar yapıyorum ve düzeliyor denemekte fayda var.
Not: Yeni gördüm eğer iade imkanınız var ise satıcıya durumu bildirip iade edin.

Merhaba MSI G41 M P26 anakarta sahibim. Q9550 işlemci taktığımda daha önce sorunsuz kullandığım 4 GB 1333 MHz Zeppelin marka RAM ile 4 GB 1333 MHz Hi Level marka RAM'leri birlikte kullanamaz hale geldim.

Hi Level 4 GB 1333 MHz RAM hangi slota takarsam takayım görüntü vermedi tek başına takılı halde.

Ben de Zeppelin RAM'in aynısından bulup almaya karar verdim. İkinci el sitelerin birinden aynı RAM'i bulup aldım. İlk gün taktığımda herhangi bir hata vermiyordu. Ertesi günden itibaren sık sık mavi ekran vermeye başladı. Bilgisayar açılırken Windows logosu göründükten sonra kendi kendine reset atıyordu. İlk başta RAM'in sorunlu olduğuna pek ihtimal vermedim. Windows'tan kaynaklıdır diye onarmaya çalıştım bayağı denedim. Yine aynı sorunla karşılaşınca RAM'leri tek tek denemeye başladım. Kendi önceki RAM'im hiçbir sorunla karşılaşmadı. Yeni aldığım Zeppelin RAM'i taktığımda tekrar aynı hataları gördüm. Şaşırdığım nokta ise ilk başta hata vermezken 1 gün sonra hataların başlaması. Herhangi bir yanma durumu söz konusu olamaz çünkü hız aşırtma yapmadım, iki RAM de birlikte kullanılıyordu. Eğer bir şey olsa yanındakine de olabilirdi. Çünkü aynı marka aynı model RAM ikisi de. Artık iade etmek durumunda kalacağım. Üzüldüğüm nokta satıcı mağdur olmuş olacak.
Hi-Level hiç önermem. Onun yerine Samsung RAM al. Benim bilgisayarda 16x2 tane Samsung ram var. 9 seneden beri kullanıyorum.

G41 Chipset anakartlar RAM seçebiliyor. Bende de G41 P33 Combo vardı. İkinci el kit olarak da alabilirsiniz. Bende Kingston RAM'ler vardı. Galiba N9 serisiydi. S olanlar da sıkıntı yapabilir.

Selam, öncelikle statik aldırmayı dene. (güç bağlantısını kes kasanın, RAM'leri sök, anakart üzerinde turuncu CMOS clear tuşu yer alır, ona yaklaşık 30 sn kadar basılı tut.) Sonrasında RAM'siz başlat cihaz RAM hatası verecek mi onu test et, sonrasında RAM ile birlikte başlat. Doğru sokete yerleştirdiysen sorunsuz çalışması gerekir. RAM'leri tek tek denemeni öneririm, sonrasında Dual olarak denersen daha sağlıklı olur en azından RAM de sorun var mı anlamış olursun.
Bu arada anakartın Max 8 GB RAM kapasitesi görünüyor. DDR3 1066 (8 GB Max ). Yani 1333 desteği de görünmüyor aslında anakartın.
Bu arada BIOS güncellemeyi de dene, eski sürümde hata alman olası.

Geri
Yukarı