RAM CL değeri düşürülebilir mi?

• Konuyu başlatan Vegas
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 58
  • Görüntüleme 2B

Vegas

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, RAM CL değerini düşürebilir miyim? 3000 MHz olan belleklerimi, anakart ve işlemciden dolayı 2666 MHz olarak kullanıyorum. Düşük MHz kullandığım için CL değerini düşürmede bir avantaj sağlar mı? Bunu yapabilir miyim?

RAM: G.Skill 8 GB Ripjaws V DDR4 3000 MHz CL16 (F4-3000C16S-8GVRB 30535)
Anakart: H410M-H
İşlemci: 10400F

Anakartınız destekliyorsa yapabilirsiniz rehber videoları var. Ancak eski anakartlarda yapılmaz
Evet, tam olarak onu öğrenmek için bu konuyu açtım. Yapılabiliyorsa yapacağım.

Güncelleme:
Konuyu açarken evde değildim. CPU-Z ekran görüntüsünü de ekleyeyim:

1646418593812.png

Son düzenleme:
Bazı H410 çipset anakartlarla teorik olarak yapılabileceği yazılmış internette ama sizin kullandığınız anakartın kullanım kılavuzunda buna dair bir şey bulamadım.

Son düzenleme:
Son düzenleme:
Thaiphoon Burner raporunu paylaşır mısın, muhtemelen o bellek daha alt gecikme değerlerine de iner. CL 14'e düşürebilirsek, alt gecikme değerlerini de ayarlarız.

Yardım için teşekkürler hocam, şu an iş yerindeyim. 1-2 saate kadar evde olurum o zaman raporu ekleyeyim.
@GKT Merhaba, buyurun hocam:

1646670802258.png

Yardım için teşekkürler hocam, şu an iş yerindeyim. 1-2 saate kadar evde olurum o zaman raporu ekleyeyim.
@GKT Merhaba, buyurun hocam:

Eki Görüntüle 1325244

Belleğinizin içinde Hynix CJR çip bulunuyor, altta verdiğim değerleri dener misiniz? Eğer BOOT etmez veya ekran gelmezse BIOS pilini söküp birkaç dakika bekledikten sonra geri takın düzelir.

tCL:14
tRCDWR:14
tRCDRD:15
tRP:15
tRAS:30

DRAM Voltage:1.4 V

Bu ayarları deneyin önce, eğer sistem BOOT ederse ona göre bir yol izleriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı