Çözüldü RAM CL19 değeri CL10 görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hhnoire

Decapat
Dual channel için RAM alacağım, şu an tek RAM 2666MHz CL19 olmasına rağmen CL10 gözüküyor. CPU-Z'de neden olduğunu biliyor musunuz?
İşlemcim 2400 MHz desteklediği için 2400MHz'de çalışıyor kendisi 2666MHz olmasına rağmen.

1661698370292.png

1661698410268.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sık rastlanan bir durum değil bildiğim kadarıyla. Araştırınca da benzer bir durum göremedim o söylediğim 3-5 MHz değişen konular dışında.

RAM alacaksanız aynısını bulup alın derim. CPU-Z'de kırmızıyla kapattığınız yerde Part Number'da ne yazıyor? Orayı fazladan kapatmışsınız, seri numarasını kapatsanız yeterli aslında.
Hocam aynısı Crucial'ın sitesinde bile yoktu ben de 2021de üretilmiş olanını sipariş ettim.
Kendisi 2018 idi. Model aynı değil ama değerler ve marka ayni. Serisi de aynı.

RAM'i çıkarıp tekrar takın. Varsa diğer slota takın.
Bunu denedim hocam bir şey değişmedi. İkinci ram gelince güncelleyeceğim.

Sonradan gelenler için düzenleme ve çözüm:
Bunun olması normalmiş,
teknik bilgilere çok giremeyeceğim ama yukarıdaki resimlerde gördüğünüz gibi command rate değeri de değişiyor MHz değiştiğinde yani onunla alakalı bir durum.

MHz düştüğünde doğal olarak CL değeri de düşüyor. Asıl CL değeri 17'dir 10 değil (Normalde 19 ama işlemci limiti 2400MHz olduğu için öyle).
1661699307563.png

RAM'lerin çalışma frekansları vardır her bir frekanstaki gecikme değeri değişiktir.
Maalesef teknolojide ticaret kolu olduğu için kullanıcılara hangi MHz değerindeki gecikme değeri olduğunu söylemiyorlar.
Attığım görseldeki gecikme değerleri ve frekans değerli birlikte verilmiş.

CPU-Z yanlış gösteriyor da olabilir. HWiNFO 64 programıyla bak bir de.
Görev yöneticisinde 2400 MHz yazıyorsa dert etme CL19'da çalışıyordur oradaki doğrudur.

Geri
Yukarı