RAM değişikliği performansa fayda sağlar mı?

Görkem Umut

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar. AMD A10-7300 - R5 M.230'lu bir dizüstü bilgisayarım var. Şu anda çift kanal 4+4 800 MHz DDR3 RAM takılı. Sadece gündelik işlemlerin yapılabildiği bir bilgisayar ama yine de bazen yavaşlıklar hissediliyor. Altta genellike Spotify açık oluyor sadece ve ortalama 8-10 sekme açık oluyor. SSD olmasına rağmen açılması 140 saniye civarında sürüyor. RAM'i 8+4 ya da 8+8 yapıp, MHz yükseltsem gündelik işlemlerde herhangi bir performans farkı olur mu? Bana bu yaptığım işlemlerde fazladan RAM ve MHz'nin faydası ne kadar olur? Şimdiden teşekkürler.

4 GB 2667 MHz ve 128 GB SSD bayağı rahat kullanım oluyor. PC'm de
RAM yükseltmek yerine MHz yükseltmen daha iyi olur. SSD mutlaka alman lazım 30 saniye gibi açılabilir.

Hocam sen ne diyorsun ya? Sağlamaz olur mu hem de gerçekten fayda sağlıyor. Bilgisayarda 8GB RAM bellek vardı ama AutoCAD gibi programlara yetmiyor kasıyordu. 16GB kapasiteye çıktım hakikaten daha iyi çalışmaya başladı. Ayrıca SSD de alın, daha da iyi performans alacaksınız.

SSD sağlığınızı kontrol etmenizi öneririm çünkü Ram frekansı ne kadar düşük olsa da bu açılma olayı daha çok SSD ile alakalı bir durum ve 140 saniye en kötü SSD için bile çok kötü bir sonuç.

Eğer RAM kullanımınız %80'in üzerinde değilse yükseltmenizin bir anlamı yok. Yeni bir SSD almanız daha faydalı olabilir ama önce SSD'nin sağlık durumunu gözden geçirin.

i5 3470, 8 GB DDR3 1333 sisteme önce SSD aldım, iyi hızlanma yakaladım. Sonra 2x8 GB DDR3 1600 Hyper RAM taktım, sistem bildiğin uçuyor eski haline göre. RAM MHz ve kapasite yükseltin gayet iyi olacaktır.

Arkadaşlar dikkatli okuyun lütfen. SSD zaten var. SATA Patriot aldım 1 hafta önce. Aşağıya bırakıyorum ekran görüntüsünü. Bad Sector çıkacağını zannetmiyorum. Şu an test yapılıyor.
1619599691507.png

Geri
Yukarı