RAM değişimi sonrası mavi ekran hataları

mchthrkn

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, öncelikle konu doğru yerde mi emin değilim yanlışsa affola.
Sorunumu yazayım. Eski bir bilgisayara sahibim 2012 model ASUS (toplu kasa şeklinde), tamamen fabrika çıkışı. Birkaç ay önce RAM yükseltmeye karar verdim. 2+2 vardı üzerinde. Vatan'dan fiyatlara baktığımda param anca 4+4'e yeterdi, sonra tesadüfen sahibinden de sıfır Kingston buldum 8+8. 250TL'ye uygundu(tane fiyatı). Aldım bunları, özellikleri kasadakiyle aynıydı anakart ne desteklerse onu aldım yani. Taktım bilgisayara, bu sefer de fark ettim ki Home Basic en fazla 8 GB destekliyormuş.

Ben de böylelikle ücretsiz Windows 10 yükseltmesinden yararlanarak geçtim. Şimdi sorun şu ki bu işlemler oldu olalı sık sık mavi ekran alıyorum. İllallah ettim artık. 16 GB oldu diye sevinemedim bile. RAM'lerin tekini sökmeyi falan da denemedim açıkçası, yediremedim herhalde zaten şaka yollu laf sokuyor evdekiler 500TL verdin gerek yoktu diye. Memtest de çok uzun sürüyor diye hiç test etmedim.

Sorun Windows 10'dan mıdır yoksa RAM'den mi bilmiyorum. Home Premium yükleyeyim dedim USB yoktu, almadım da. Yani Windows 10'dan mı onu da deneyemedim.

Yeni aklıma geldi benden çok daha bilgili insanlar vardır burada bir sorayım diye açtım konuyu. Belki bir çözüm çıkar çok bunaldım artık, o kadar çok severim ki bilgisayar oynamayı soğudum resmen :(

Minidump dosyalarınızı paylaşır mısınız?

Lütfen Mavi Ekran konusu açarken Dump dosyası paylaşılması gerektiğini hatırlayınız. Rehberi paylaşıyorum. Tahiminimce uyumsuzluk var ama Dump dosyaları belirleyecek.
Minidump dosyalarınızı paylaşır mısınız?

Merhaba hocam, nasılsınız?

Kusura bakmayın minidump olayını yeni öğrendim, buyurun.
Şu fotoğraf da mavi ekran alma sıklığımı gösteriyor

Ekran görüntüsü 2021-03-02 100553.png

Düzenleme: Bu da yeni oldu, oyun yüklerken

Son düzenleme:
3 tane dosya tam oluşmadığı için muhtemelen boyut anlamında 0KB görünüyor. Ama 3 dosyanın 2 tanesinde Memory Management yakaladım.
Muhtemelen RAM belleklerde uyumsuzluk var. MemTest86 ile bir test yapalım lütfen. Rehberin linkini aşağıya bırakıyorum.

HDD belleğinize de bir test yapmanızı rica edeceğim. ATAPI arayüzü dosyaları eksik göründüğünden HDD kaynaklı bir hata da oluşmuş olabilir diye düşünüyorum.

HD Tune ile "Error Scan" yapacaksınız. Ancak "Quick Scan" kapalı olacak.
Bir de Defender ile alakalı güncellemeleri yüklemeyi deneyin. Alakasız gibi görünebilir ama yine de deneyin.

Son düzenleme:
3 tane dosya tam oluşmadığı için muhtemelen boyut anlamında 0KB görünüyor. Ama 3 dosyanın 2 tanesinde Memory Management yakaladım.
Muhtemelen RAM belleklerde uyumsuzluk var. MemTest86 ile bir test yapalım lütfen. Rehberin linkini aşağıya bırakıyorum.

HDD belleğinize de bir test yapmanızı rica edeceğim. ATAPI arayüzü dosyaları eksik göründüğünden HDD kaynaklı bir hata da oluşmuş olabilir diye düşünüyorum.

HD Tune ile "Error Scan" yapacaksınız. Ancak "Quick Scan" kapalı olacak.
Bir de Defender ile alakalı güncellemeleri yüklemeyi deneyin. Alakasız gibi görünebilir ama yine de deneyin.
Merhaba HD Tune testini yaptım, bir arıza çıkmadı. Tüm kutular yeşil. Yalnız memtest olmadı. Verdiğiniz linki aynen uyguladım ama boot olmuyor. Kısa beyaz çizgi yanıp sönüyor ama teste falan başlamıyor siyah ekranda. Foruma da baktım memtest86+ değil sadece memtest86 demişler. O da doğru memtest86 zaten kullanmaya çalıştığım. Bir çözümü var mı?
Merhaba HD Tune testini yaptım, bir arıza çıkmadı. Tüm kutular yeşil. Yalnız memtest olmadı. Verdiğiniz linki aynen uyguladım ama boot olmuyor. Kısa beyaz çizgi yanıp sönüyor ama teste falan başlamıyor siyah ekranda. Foruma da baktım memtest86+ değil sadece memtest86 demişler. O da doğru memtest86 zaten kullanmaya çalıştığım. Bir çözümü var mı?
Bunun çözümünü buldum UEFI boot olması gerekiyormuş, bu özellik yoksa eski bir sürümü kullanılmalıymış.

Şimdi test başladı şöyle bir ekran var ne yapmalıyım ben?
20210303_114843.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı