Çözüldü RAM değiştirirken nelere dikkat edilmeli?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HayaletAdam

Hectopat
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Şu anda kullandığım Corsair Vengeance LPX 16 GB 3200MHz RAM'lerini çıkartıp Corsair Vengeance Pro RGB sl 16 GB 3200MHz RAM'leri takacağım. RAM değişimi yaparken dikkat etmem gereken bir şey var mı? BIOS üzerinde ayar falan yapmam gerekiyor mu? Yoksa direk RAM'leri çıkartıp yeni gelen RAM'leri taksam sorunsuz çalışır mı?

Çözüm
RAM değişimi öncesinde adım adım yapılmasını önerdiğim işlemler:
  • Bilgisayarı kapatın ve elektriği kesin.
  • En az 10 sn bekleyin.
  • BIOS'u Clear CMOS yöntemi ile sıfırlayın.
  • Eski RAM'leri söküp yenisini takın.
  • Yeni RAM takınca varsa XMP ayarını açabilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
BIOS sıfırlamaz iseniz bazen sistem açılmayabilir. Başımıza geldi.
Bu işlemi fişten çekik olarak yapın. Yenisi takılınca çalışır fakat XMP açmak gerekebilir.

Şu anda kullandığım Corsair Vengeance LPX 16 GB 3200MHz RAM'lerini çıkartıp Corsair Vengeance Pro RGB sl 16 GB 3200MHz RAM'leri takacağım. RAM değişimi yaparken dikkat etmem gereken bir şey var mı? BIOS üzerinde ayar falan yapmam gerekiyor mu? Yoksa direk RAM'leri çıkartıp yeni gelen RAM'leri taksam sorunsuz çalışır mı?

Çalışır fakat RAM'leri sökmeden önce kasanın içinde kalan elektriği boşalt. Güç kablosunu çek ve güç tuşuna 10 saniye basılı tutup çek. Ardından RAM'leri çıkart yeni RAM'leri tak ardından XMP ayarını yap ve kullan.

RAM değişimi öncesinde adım adım yapılmasını önerdiğim işlemler:
  • Bilgisayarı kapatın ve elektriği kesin.
  • En az 10 sn bekleyin.
  • BIOS'u Clear CMOS yöntemi ile sıfırlayın.
  • Eski RAM'leri söküp yenisini takın.
  • Yeni RAM takınca varsa XMP ayarını açabilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
BIOS sıfırlamaz iseniz bazen sistem açılmayabilir. Başımıza geldi.

Çözüm

Geri
Yukarı