Çözüldü RAM frekans yükseltme ile İşlemci O.C. bağlantılı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ust_sel

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle sistemimi yazayım:
  • AMD Ryzen 5 3600 İşlemci + stok fan
  • Asus B350M-K Anakart
  • 2 x 8 GB Corsair VENGEANCE DDR4 2400MHz CL14 RAM
Diğer detaylar gerekliyse onlar da imzamda var, ayrıca da yazabilirim. Sorum şu:

Yaklaşık 2 yıldır sistemde stok fanlı R5 1400 varken, D.O.C.P. adlı profili aktive edip 2133 MHz çalışan RAM'leri 2400 MHz yapmıştım ve problemsiz kullandım. Bu durumda RAM'in yanında işlemciye de herhangi bir OC uygulanmış oluyor mu? Amacım sadece RAM'leri 2400 yapmaktı ve bunun için "XMP'nin AMD karşılığı" olarak bildiğim D.O.C.P. 'yi kullandım. İşlemciye ise OC yapmak gibi bir amacım hiç olmadı.

Şimdi aynı şeyi birkaç gün önce taktığım stok fanlı R5 3600 için yaptım fakat içime bir kurt düştü. Sanki işlemciye de ufak bir OC yapmışım da zorlanıyormuş gibi geldi. R5 1400'de böyle şeyler fark etmemiştim (belki de yeni olduğu için hassas davranıyorumdur, bilmiyorum). RAM'in MHz'ini yükseltirken işlemciye de az da olsa bir OC yükü biniyorsa, bunu engellemenin yolu var mı?

Özetle istediğim şey; işlemcinin fabrika ayarlarına dokunmadan RAM frekanslarını yükseltebilmek. D.O.C.P bunu sağlıyor diye biliyorum, yanılıyor muyum? Eğer sağlamıyorsa böyle bir seçeneğim var mı ve nasıl yaparım?

Çözüm
XMP profili seçtiğiniz zaman işlemciye bir etkisi olmaz. XMP’yi kapatıp RAM’e manuel OC bile yapsanız işlemci normal frekansında çalışır, işlemcinin performansını arttırır orası ayrı bir konu ama işlemci frekans ve voltaj olarak aynı çalışır, zorlanma gibi bir durum söz konusu değil.
XMP açınca işlemciyle ilgili hiçbir şey değişmiyor. Fabrika ayarlarında devam ediyorsun. RAM frekansları biraz düşük gibi. Bütçen varsa yakın zamanda en düşük 3000 MHz hızında belleklere geçmen daha iyi olur.

XMP profili seçtiğiniz zaman işlemciye bir etkisi olmaz. XMP’yi kapatıp RAM’e manuel OC bile yapsanız işlemci normal frekansında çalışır, işlemcinin performansını arttırır orası ayrı bir konu ama işlemci frekans ve voltaj olarak aynı çalışır, zorlanma gibi bir durum söz konusu değil.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı