RAM Frekansı Arttırma

Gabumon

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, şu an kullanmakta olduğum anakart MSI Z170A Gaming M3 modeli. Kullanmakta olduğum RAM ise GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 2400MHz CL15.

Sorularım şunlar;
  1. Anakartım 3600MHz(O.C) olarak görünüyor. XMP RAM desteği 3600 MHz'e çıkabilir demek mi?
  2. İlk olarak RAM 2133 MHz ile başladı. Anakarttan XMP (ON) yaptığımda RAM hızı 2400 MHz çıktı.
  3. Bu RAM'i 3000 MHz ya da 3600 MHz yapabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
XMP ile 2400 MHz çalışması normal bir durum. Anakartının desteklediği frekanslarda RAM takabilirsin.
Overclock yaparak frekansı yükseltebilirsin ama kafadan direk 3600'e çıkartamazsın.

XMP ON yapınca profile 1 yada profile 2 çıkmıyor. Sadece Disabled - Enabled oluyor. ON yapınca 2133 > 2400 oluyor. DRAM Frequency ayarlayınca 2666 ya çıkardım. Sorun olmadı. 3000 MHz çıkarınca hata verdi Bios Default aldı. Çıkabileceği maximum değere mi çıkartayım yoksa 2400 demi kalsın?

DDR4 belleklerini XMP ile 2400MHZ CL15 standart değerlerde çalıştırabilirsin sorunsuzca, bu belleklerin desteklediği OC'siz maksimum hızdır.
Bu noktadan sonra bellekleri 3600MHZ hıza kadar çalıştırmayı deneyebilirsin elbette, anakartın OC'li olarak imkan tanıyor bu hıza.
Ancak bellekler bu hıza stabil çıkamayabilir. 2666MHZ hızda stabil çalışıyorsa bu hızda kullanabilirsin bellekleri.

CL15 belleklerin frekansı yükseltirken saat değerini de yükselttiğini unutma, hiç gereği yok frekans ve dolaylı olarak saat değerlerini yükseltmeye.
2400MHZ OC'siz olarak kullan belleklerini, stabilite sorunu olmaz o değerde. İstersen 2666'da da kullanabilirsin sorunsuz çalışıyor ise.

Yeni fark ettim de anakartımda XMP ON ifadesini açınca XMP RAM ışığı yanıyor. Anakart a baktığımda o ışığın yanması sorun olup olmadığını belirtmek için değil miydi ? Yoksa ben mi yanlış anladım? O ışın yanması normal mi oluyor ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı