RAM frekansı yükseltemiyorum

Joshek

Femtopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İŞLEMCİ: AMD Ryzen 5 5600X
İŞLEMCİ SOĞUTUCU: CORSAIR H100 RGB 240mm
ANAKART: ASUS PRIME B550M-K
EKRAN KARTI: ASUS DUAL GeForce RTX 3070 V2 OC 8GB
RAM: Adata XPG 2x8GB 3600MHz CL18 DDR4
SSD: ADATA Legend 710 PCIe NVMe 1TB M.2 SSD
KASA: ASUS TUF GAMING GT301
GÜÇ KAYNAĞI: ASUS TUF GAMING 750B 750W 80+ Bronze 135mm
Merhaba arkadaşlar. RAM'lerim 3600 MHz olduğu halde 2666 da çalıştığını fark ettim. MHz yükseltmek için birkaç araştırma yaptım ve XMP profiliyle kolayca çözülebileceğini gördüm. BIOS'a girdiğimde XMP profil 1 seçiliydi ve karşısında 3600 MHz değeri yazıyordu. Hiçbir şeye dokunmadan F10 tuşuna basarak BIOS'tan çıktım. Ardından bilgisayar kendini birkaç defa çalıştırmaya çalıştı. Bileşenlerin ışıkları defalarca yanıp söndü. Daha sonra bilgisayar güvenli MoD'da açıldı. Sağlıklı şekilde bilgisayarı tekrardan çalıştırmak için F1 tuşuna basarak tekrardan BIOS'a girdim. Hiçbir şeye dokunmadan BIOS'ta. N çıktım ve aynı şey başıma geldi. Birkaç defa denediğimde de farklı bir şey olmadı. Sonunda güvenli mod yazısı ekrana geldiğinde BIOS'a girmeden kasanın Power tuşuna basarak PC'yi kapadim. Bilgisayarı açmayı denedimde bu sefer sorunsuz şekilde açıldı. Anlayacağınız hiçbir şekilde BIOS üzerinden kaydet ve çık diyerek sisteme giriş yapamıyorum. Sizce XMP'yi devre dışı bırakı sorun çözülür mü? (tabii ki RAM frekansını yükseltmek isterim.) Yoksa RAM'lere voltaj yetmeme gibi bir durum mu söz konusu. Bir şeyleri kurcalamaya da çekiniyorum açıkçası. Sizce neden kaynaklanıyor olabilir? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar. RAM'lerim 3600 MHz olduğu halde 2666 da çalıştığını fark ettim. MHz yükseltmek için birkaç araştırma yaptım ve XMP profiliyle kolayca çözülebileceğini gördüm. BIOS'a girdiğimde XMP profil 1 seçiliydi ve karşısında 3600 MHz değeri yazıyordu. Hiçbir şeye dokunmadan F10 tuşuna basarak BIOS'tan çıktım. Ardından bilgisayar kendini birkaç defa çalıştırmaya çalıştı. Bileşenlerin ışıkları defalarca yanıp söndü. Daha sonra bilgisayar güvenli Mod'da açıldı. Sağlıklı şekilde bilgisayarı tekrardan çalıştırmak için F1 tuşuna basarak tekrardan BIOS'a girdim. Hiçbir şeye dokunmadan BIOS'ta. N çıktım ve aynı şey başıma geldi. Birkaç defa denediğimde de farklı bir şey olmadı. Sonunda güvenli mod yazısı ekrana geldiğinde BIOS'a girmeden kasanın Power tuşuna basarak PC'yi kapadim. Bilgisayarı açmayı denedimde bu sefer sorunsuz şekilde açıldı. Anlayacağınız hiçbir şekilde BIOS üzerinden kaydet ve çık diyerek sisteme giriş yapamıyorum. Sizce XMP'yi devre dışı bırakı sorun çözülür mü? (tabii ki RAM frekansını yükseltmek isterim.) Yoksa RAM'lere voltaj yetmeme gibi bir durum mu söz konusu. Bir şeyleri kurcalamaya da çekiniyorum açıkçası. Sizce neden kaynaklanıyor olabilir? Şimdiden teşekkürler.
BIOS sürümünüzü güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar. RAM'lerim 3600 MHz olduğu halde 2666 da çalıştığını fark ettim. MHz yükseltmek için birkaç araştırma yaptım ve XMP profiliyle kolayca çözülebileceğini gördüm. BIOS'a girdiğimde XMP profil 1 seçiliydi ve karşısında 3600 MHz değeri yazıyordu. Hiçbir şeye dokunmadan F10 tuşuna basarak BIOS'tan çıktım. Ardından bilgisayar kendini birkaç defa çalıştırmaya çalıştı. Bileşenlerin ışıkları defalarca yanıp söndü. Daha sonra bilgisayar güvenli MoD'da açıldı. Sağlıklı şekilde bilgisayarı tekrardan çalıştırmak için F1 tuşuna basarak tekrardan BIOS'a girdim. Hiçbir şeye dokunmadan BIOS'ta. N çıktım ve aynı şey başıma geldi. Birkaç defa denediğimde de farklı bir şey olmadı. Sonunda güvenli mod yazısı ekrana geldiğinde BIOS'a girmeden kasanın Power tuşuna basarak PC'yi kapadim. Bilgisayarı açmayı denedimde bu sefer sorunsuz şekilde açıldı. Anlayacağınız hiçbir şekilde BIOS üzerinden kaydet ve çık diyerek sisteme giriş yapamıyorum. Sizce XMP'yi devre dışı bırakı sorun çözülür mü? (tabii ki RAM frekansını yükseltmek isterim.) Yoksa RAM'lere voltaj yetmeme gibi bir durum mu söz konusu. Bir şeyleri kurcalamaya da çekiniyorum açıkçası. Sizce neden kaynaklanıyor olabilir? Şimdiden teşekkürler.
Bios update veya dram olarak kendin aynı ayar kısmında manuel olarak ayarlayabilirsin ben öyle yapıyorum.

Ana kart modeliniz nedir hocam? Eğer ana kartınız 3600 MHz desteklemiyorsa güvenli modda açılması normal. Ana kart modelinizin O.C. yapılmadan maksimum kaç MHz desteklediğini araştırarak o ayara çıkarınız.

Ana kart modeliniz nedir hocam? Eğer ana kartınız 3600 MHz desteklemiyorsa güvenli modda açılması normal. Ana kart modelinizin O.C. yapılmadan maksimum kaç MHz desteklediğini araştırarak o ayara çıkarınız.
Sistemim profilimde mevcut.

Geri
Yukarı