RAM frekansı karmaşıklığı

Kollezcim

Femtopat
Daha fazla  
Kullandığım RAM 2133 MHz. Fakat CPU-Z programını kullanarak SPD sekmesinden baktığım zaman 2400 MHz olarak görünüyor hatta part number kısmını arattığımda 2400 MHz RAM çıkıyor. CPU-Z Memory sekmesinde 2133 MHz görünüyor. Komut isteminden baktığımda da 2133 MHz olarak görünüyor. XMP yaptığım için mi acaba?

Kullandığım RAM: HyperX 8GB
RAM yükseltmek için bilgi çıkarmaya çalışıyordum. Böyle bir şey karşıma gelince şaşırdım şimdi ben 2133 MHz RAM mi yoksa 2400 MHz RAM mi alacağım.
Bu arada anakart RAM frekansı 2133 MHz. Aynı marka RAM almak zorunda mıyım piyasada bulunmadığı için muadil ürünün 2 veya 3 katı fiyatı vermek istemiyorum.

ram 1.png

ram 2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığım RAM 2133 MHz. Fakat CPU-Z programını kullanarak SPD sekmesinden baktığım zaman 2400 MHz olarak görünüyor hatta part number kısmını arattığımda 2400 MHz RAM çıkıyor. CPU-Z Memory sekmesinde 2133 MHz görünüyor. Komut isteminden baktığımda da 2133 MHz olarak görünüyor. XMP yaptığım için mi acaba?

Kullandığım RAM: HyperX 8GB
RAM yükseltmek için bilgi çıkarmaya çalışıyordum. Böyle bir şey karşıma gelince şaşırdım şimdi ben 2133 MHz RAM mi yoksa 2400 MHz RAM mi alacağım.
Bu arada anakart RAM frekansı 2133 MHz. Aynı marka RAM almak zorunda mıyım piyasada bulunmadığı için muadil ürünün 2 veya 3 katı fiyatı vermek istemiyorum.

Eki Görüntüle 942819

Eki Görüntüle 942820

RAM'in 2400MHz sen 2133'de kullanıyorsun dostum. Anakartının sınırı 2133 galiba.

Bende sizinle aynı sorundan muzdaribim öncelikle anakartınız kaç MHz destekliyor ise o kadar alırsınız. Aynı RAM mevzusuna gelince tavsiyem elinizdeki RAM'i satıp çift kanal yeni bir RAM almak hem ileriye dönük yatırım olur hem başınız ağrımamış olur.

Hocam, galiba 2133 MHz. XMP açık. Bazen CPU-Z yanılabilir. Linkteki programı indirip deneyin.

bence en iyi yöntem ram frekans hızına bakmanın yöntemi görev yöneticisinden

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    49 KB · Görüntüleme: 25
Arama kısmına gelip "cmd"yi arat ve şunu yaz "wmic memorychip get speed". Hızını öğrenirsin ramlerin. Programa falan ihtiyacın yok.
1616794014541.png

Arama kısmına gelip "cmd"yi arat ve şunu yaz "wmic memorychip get speed". Hızını öğrenirsin ramlerin. Programa falan ihtiyacın yok.
Eki Görüntüle 942861
Belirttim zaten komut isteminden 2133 MHz alıyorum diye. :)
Hocam, galiba 2133 MHz. XMP açık. Bazen CPU-Z yanılabilir. Linkteki programı indirip deneyin.
Mesela 2133 MHz görünüyor yine fakat modeli arattığım zaman 2400 MHz karşılaşıyorum yine :)

Dosya Ekleri

• RamExpert.png
    RamExpert.png
    14,9 KB · Görüntüleme: 18

Yeni konular

Geri
Yukarı