RAM Frekansı ve CL değeri

technotek

Decapat
Merhabalar arkadaşlar. Ben bilgisayarıma RAM almak istiyorum. Sistemim AMD haliyle önceliğim ama merak ettiğim bir şey var. @Vivace arkadaş yapmış 1-2 yerde de okumuştum. RAM frekansı artırdıkları halde CL değerini aynı bırakıyorlarmış bunu nasıl yaptınız acaba açıklar mısınız özellikle. @Vivace den yardım bekliyorum çünkü kendisinin RAM'leri Fury olduğu halde CL 15'de 3200 MHz bandında çalıştırmış. Normalde Fury 3200 de CL 18 diye biliyorum, 2400 deki CL değeriyle aynı. Şimdi benim aklımda HyperX Predator 2666 MHz CL 13 ya da 3000 MHz CL 15 RAM'lar var. Eğer ki ben bunları alırsam %100 hatasız 3200 MHz'de CL 13DE ya da 3200 MHz CL 12 çalıştırma imkanım var mı? Yani herhangi bir sıkıntı çıkabilir mi? Eğer yüksek hızlara sıfır sıkıntıyla CL değeri sabit çıkabiliyorsa gerçekten çok yardımcı olmuş olursunuz. Bunun dışında bir şey daha merak ettim. Kingston sitesinde Predator serisinin çeşitli versiyonları var. 2400 MHz CL 12,2666 MHz CL 13,3000 MHz CL 15 ve 3200 MHz CL 6 şeklinde yani hepsi aynı gözüküyor. Sonuçta RAM'lar downgrade edilip CL düşürülüyorsa upgrade yani overclock da edilip CL yükseltiliyor. Şimdi ben 3200 değilde 2666 MHz olanı alıp 3200 MHz'e çıkartsam bir sorun olur mu? Sonuçta ikisinin değerleri de aynı oranda artmış ve neden böyle farklı RAM'lar çıkarmışlar onu da anlayamadım? Bu arada 2X8 değilde 4X4 almamın da ufakda olsa bir eksisi olur mu acaba? Açıklarsanız ve yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar şimdiden teşekkürler yardımlarınızı bekliyorum hepinize iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer ki ben bunları alırsam %100 hatasız 3200 MHz'de CL 13DE ya da 3200 MHz CL 12 çalıştırma imkanım var mı?
Çok zor. 3200'ün üstüne çıkıp CL 13 veya CL 14 gibi değerlere sahip olan RAM büyük ihtimalle Samsung B-Die'lı bir kittir. Samsung B-Die sahip olan RAM'ler de genelde piyasa fiyatının 100 dolar üstüne satılıyor. 3200 veya 3466 MHz, timingler için de 16-18-18-18-36 güzel bir değer olacaktır. Ayrıca belirteyim, HyperX'in sadece 4 tane B-Die'a sahip bellek kiti var, hepsi de 3600 MHz değerinde.

Şimdi ben 3200 değilde 2666 MHz olanı alıp 3200 MHz'e çıkartsam bir sorun olur mu?
Büyük ihtimalle olmaz fakat overclock biraz şans işi. Birinde hiç overclock yapmayacakken diğerine yapacaksınız, bunu göz önünde bulundurmakta fayda var.

Sonuçta ikisinin değerleri de aynı oranda artmış ve neden böyle farklı RAM'lar çıkarmışlar onu da anlayamadım?
Biri 3200 MHz'i garanti olarak destekleyerek fabrikadan çıkıyor, diğeri ise 2666 MHz'i. Farklı kullanıcılara hitap etmesi nedeniyle farklı kitler var piyasada. Mesela birinin anakartı 2666 MHz destekliyorsa ve bütçesi çok yoksa neden 3000+ MHz'e yatırım yapsın?

Bu arada 2X8 değilde 4X4 almamın da ufakda olsa bir eksisi olur mu acaba?
İlerde bir tane daha 2x8'lik kit alıp 32 GB'a çıkaramazsınız. Onun dışında eksisi olacağını düşünmüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı