RAM frekansını nasıl öğrenebilirim?

nih

Hectopat
Makaleler
1
HP Pavilion Gaming 15 EC0020NT kullanıcısıyım. Laptop bellekleri 3200 MHz. CMD'den bakınca RAM'ler olması gerektiği gibi 3200 MHz gözüküyor. Fakat görev yöneticisi'nde 2400 MHz olarak gözüküyor. CPU-Z programı ile baktığımda ise 2 ile çarpsam bile çok düşük bir şey ortaya çıkıyor. Kafam karıştı haliyle. Yardımcı olabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    6,8 KB · Görüntüleme: 172
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    27,7 KB · Görüntüleme: 93
Son düzenleyen: Moderatör:
İlginç. AMD' nin sitesinde Ryzen 7 3750H, 2400MHz destekliyor yazıyor. CPU-Z ve AIDA64' te 3200MHz yazıyorsa öyledir.
AIDA64'te ekran görüntüsünü attığım kısımda öyle gösterdiği hâlde diğer bir tarafta çalışma hızını 2400 MHz olarak gösteriyor, cidden ilginç. Zaten anlamak istediğim konu bu, 3200 MHz RAM var ise neden kullandığım hız 2400 MHz? Sistem APU olduğu için onunla da alakalı olabilir diye düşündüm ama bilemiyorum.

AIDA64'te ekran görüntüsünü attığım kısımda öyle gösterdiği hâlde diğer bir tarafta çalışma hızını 2400 MHz olarak gösteriyor, cidden ilginç. Zaten anlamak istediğim konu bu, 3200 MHz RAM var ise neden kullandığım hız 2400 MHz? Sistem APU olduğu için onunla da alakalı olabilir diye düşündüm ama bilemiyorum.
APU' yu düşünmemiştim. APU 800MHz kullanıyor olabilir. DxDiag (DirectX Diagnostic / DirectX Tanı Araxı)' da Ekran 1 veya 2' de APU olacak. Frekans değerlerine bak. RAM 3200MHz ama APU yüzünden 2400MHz kullanıyor olabilirsin.

APU' yu düşünmemiştim. APU 800MHz kullanıyor olabilir. DxDiag (DirectX Diagnostic / DirectX Tanı Araxı)' da Ekran 1 veya 2' de APU olacak. Frekans değerlerine bak. RAM 3200MHz ama APU yüzünden 2400MHz kullanıyor olabilirsin.
Frekansla alakalı bir yer bulamadım DirectX Tanı Aracı'nda. Nereden bakabilirim?

Yaklaşık 1 yıldır PC kullanmıyorum, bozuk. Ekran 1 ve 2 (Ekran 0 veya 1 olabilir.) bak. APU' yu görürsen çalışma frekansı veya MHz olan tüm yerlere bak. Çünkü APU' lar RAM' den gücünü alır.
APU'yu buldum DxDiag'da. Ama frekansla alakalı bir şey bulamadım. Ek olarak cidden çok sağ olun yardımlarınız için. Sizi de uğraştırıyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    15,4 KB · Görüntüleme: 31
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    14,9 KB · Görüntüleme: 34

Yeni konular

Geri
Yukarı