Ram frekansları neden düşük görünür?

• Konuyu başlatan 9544
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 7B

9544

Kilopat
Makaleler
46
Yer
Dark
Daha fazla  
Forumda hep karşılaşıyorum AMD tabanlı sistem kullananların ramlerinin frekansları BIOS'ta düşük görünüyor, 1866Mhz ram 1600Mhz görünüyor, bunun sebebi nedir?
Sorunlar çözülüyor ama nedenini merak ediyorum. :)

AMD işlemcilerde, bellek kontrolcüsü işlemci içine gömülüdür ve 1866MHz hızı doğal olarak destekler. İşlemcinin kullanıldığı 970, 990 yongasetli anakartlar da ayn şekilde 1866MHz'e doğal destek destek veriyor.

Doğal desteğin anlamı: BIOS'dan XMP profilini aktif etmeden yada OC yapamadan, belleklerin, desteklenen hızda çalışması.

990FX anakartla duruma bakıp net bir cevap veririm. Aklıma kurt düştü şimdi :)

Yani ilk etapta işlemci rami çalıştırabileceği en sağlıklı frekansa getiriyor. :)
Öyle kalması mı iyi sizce, OC yapmadan Memory Frequency'den ramin kendi fabrika çıkış frekansına getirmek mi daha iyi. :)

Yani ilk etapta işlemci rami çalıştırabileceği en sağlıklı frekansa getiriyor. :)
Öyle kalması mı iyi sizce, OC yapmadan Memory Frequency'den ramin kendi fabrika çıkış frekansına getirmek mi daha iyi. :)

Aslında "sağlıklı" çalışma diye bir kavram yok. Bellek takıldığı zaman tüm alışverişi işlemci içindeki kontrolcü ile yapar. Üretim bandından 1866MHz çıkan bir bellek, bu belleğe en doğal haliyle destek veren kontrolcü ile neden 1600MHz'i görsün?

XMP profili, doğal desteğin üzerindeki hızlarda çalışan belleklerin, basit bir yöntemle maksimum hıza çıkmasını sağlayan bir araç. Dediğim gibi sisteme baktıktan sonra net bir cevap verebilirim.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı