RAM hızı nasıl arttırılır?

Arends14

Kilopat
Daha fazla  
Son zamanlarda oyunlarda meydana gelen kasmanın ardından 16 GB RAM'in 8'inin kullanıldığını ve hızının aşırı düşük seviyede kullandığını fark ettim. Ardından birkaç araştırma ile BIOS üzerinden XMP aktifleştirdim. 16 GB RAM kullanılmaya başladı ama hızının yeterli seviyede yükseldiğini düşünmüyorum. Kullanılan hızı daha fazla nasıl arttırabilirim? Sadece Opera açıkken XMP aktif değilken ve aktifken aldığım ekran görüntülerini de paylaşıyorum.

Screenshot_4.png

Sonrası da,

Screenshot_2.png

Dosya Ekleri

• Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    19,6 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleyen: Moderatör:
Evet hocam bu video işinize yarayacaktır.

Videodaki kişinin adjusted CPU Frequency'si 3600 olduğu için büyük ihtimalle 3600 MHz'ye ayarladığını düşündüğüm için bendeki de 3200 MHz gözüküyordu. O yüzden 3200 MHz'ye ayarladım ama bu sefer de 1600 MHz oldu. Çok garip geliyor neden böyle anlamadım.

Screenshot_5.png

Videodaki kişinin adjusted CPU Frequency'si 3600 olduğu için büyük ihtimalle 3600 MHz'ye ayarladığını düşündüğüm için bendeki de 3200 MHz gözüküyordu. O yüzden 3200 MHz'ye ayarladım ama bu sefer de 1600 MHz oldu. Çok garip geliyor neden böyle anlamadım.

Eki Görüntüle 1655049

XMP açık haldemi böyle.

XMP açık haldemi böyle.

İlk başta BIOS'a girdiğimde 2 seçenek vardı profile 1 ve profile 2. Önce profile 2'ye aldım ama herhangi bir değişiklilik olmadı. Ne hızı ne de kullanılabilir alanı değişmişti. Ardından profile 1'e alınca hem kullanılabilir alanı hem de hızı artmıştı. Yani şu an açık olması gerek.

İlk başta BIOS'a girdiğimde 2 seçenek vardı profile 1 ve profile 2. önce profile 2'ye aldım ama herhangi bir değişiklilik olmadı. Ne hızı ne de kullanılabilir alanı değişmişti. Ardından profile 1'e alınca hem kullanılabilir alanı hem de hızı artmıştı. Yani şu an açık olması gerek.

BIOS'tan profile 1'deki ayarı değiştirin o zaman hocam videodaki adamın yaptığı gibi.

BIOS'tan profile 1'deki ayarı değiştirin o zaman hocam videodaki adamın yaptığı gibi.
BIOS üzerinde kontrol ediyorum 3200 MHz olarak gözüküyor. Görev yönetisine baktığımda ise 1600 MHz gözüküyor.

BIOS üzerinde kontrol ediyorum 3200 MHz olarak gözüküyor. Görev yönetisine baktığımda ise 1600 MHz gözüküyor.

Bilgisayar cahili olduğum belli oldu. Yardımın için teşekkürler bu arada.

Screenshot_2.png

Yeni konular

Geri
Yukarı