RAM hızları eşit değil

takaşi

Decapat
Merhabalar... Benim sorunum anakart ile alakalı bir sorun. 2 adet Kingston HyperX furry 8 GB 3200 MHz RAM aldım ve Gigabyte B450M-S2H anarkartıma taktım. X. M.P. Ayarlarını yapmak için BIOS'a girdim. Maksat RAM hızlarını 2400MHz çalışan RAM'leri 3200 MHz bandına çıkarmaktı fakat"profile 1" bastığım zaman RAM'lerin biri 3200 frekansa çıkarken diğeri 2400'de kalıyor. Hiçbir şekilde ikisini de 3200MHz bandına çekemedim. Bunun sorunu ne olabilir acaba? Kısadevre gibi elektriksel olaylar bu tarz sorunlara yol açabilir mi?
BIOS güncel (ver. F50)

Sistemim:
Sapphire RX570.
Ryzen 1600.
Gigabyte B450M-S2H.
Kingston HyperX furry 2x8GB 3200 MHz2X.
400W PSU.

Belleklerinizin ikisi de 3200 MHz değerinde çalışıyor. Belleklerin birisi düşük diğeri yüsek hızda çalışmaz. İkisi de aynı hızda çalışır. Nereden baktıysanız yanlış görüyorsunuz.

Nereden öğrendiniz birinin düşük hız da çalıştığını, SS falan alabilir miyim acaba? Çünkü çift kanla çalışan bellekler aynı frekansta çalışır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı