RAM latency nedir?

Buraktas95

Hectopat
Daha fazla  
G.Skill ripsaw v 8x2 3200MHz RAM kullanıyorum. Ryzen 5 5600X işlemci ile kullanıyorum. RAM latency Ryzen işlemcilerde 70ns altında olması bekleniyor. OC yaparak 78nsden 63ns ye kadar düşürdüm. PC'de bir akıcılık ve oyunlarda FPS dalgalanması olayı bayağı azaldı. Merak ettiğim nokta ns değerlerinden bahsediyoruz. Bu akıcılık farkının sebebi nedir? RAM'de latencynin önemi nedir? Intel işlemcilerde bu değerler çok çok daha düşük. Merak ediyorum bilen dostlar yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel'in bellek kontrolcüleri daha iyi olduğu için ve daha yüksek frekanslara performans kaybı yaşamadan çıkabildikleri için gecikmeleri daha düşük oluyor. Ve Intel'de Ryzen işlemciler gibi Fabric Clock (FCLK) olayı yok. Intel işlemcilerle rahatlıkla 4400-4600 MHz falan yapabiliyor ancak Ryzen işlemcilerde DRAM/FCLK=1 olması gerek yoksa performans kaybı oluyor. Ek olarak Ryzen serisi işlemcilerin bellek kontrolcüsü de kötü. Durum böyle olunca Zen işlemciler için 3466 MHz, Zen+ işlemciler için 3533-3600, Zen2 için 3600-3733, Zen3 için 3733-3800-3866-3933 MHz olabiliyor frekans. Daha yüksek de olabiliyor bellek kontrolcünün kalitesine göre değişiyor her işlemciye aynı kalitede bellek kontrolcüsü konmuyor.

Elindeki RAM'e yaptığın overclock değerlerini ZenTimings indirip paylaşabilir misin?

Intel'in bellek kontrolcüleri daha iyi olduğu için ve daha yüksek frekanslara performans kaybı yaşamadan çıkabildikleri için gecikmeleri daha düşük oluyor. Ve Intel'de Ryzen işlemciler gibi Fabric Clock (FCLK) olayı önemli değil. Intel işlemcilerle rahatlıkla 4400-4600 MHz falan yapabiliyor ancak Ryzen işlemcilerde DRAM/FCLK=1 olması gerek yoksa performans kaybı oluyor. Ek olarak Ryzen serisi işlemcilerin bellek kontrolcüsü de kötü. Durum böyle olunca Zen işlemciler için 3466 MHz, Zen+ işlemciler için 3533-3600, Zen2 için 3600-3733, Zen3 için 3733-3800-3866-3933 MHz olabiliyor frekans. Daha yüksek de olabiliyor bellek kontrolcünün kalitesine göre değişiyor her işlemciye aynı kalitede bellek kontrolcüsü konmuyor.

Elindeki RAM'e yaptığın overclock değerlerini ZenTimings indirip paylaşabilir misin?

Bilgisayarın başına geçince yapıp göndereceğim. 3200 cl16 dan 3533 cl16 ya ocladım

Hocam benim şöyle bir sorum var cevabı biliyor musunuz bilmiyorum ama ben ryzen 5 3600 işlemci kullanıyorum ve ramlerim 3200 mhz. Ben XMP Profil açınca 3200 Mhz e çekiyor fakat XMP açtığımda bilgisayarın açılış süresi ikiye katlanıyor nedeni nedir?

Hocam benim şöyle bir sorum var cevabı biliyor musunuz bilmiyorum ama ben ryzen 5 3600 işlemci kullanıyorum ve ramlerim 3200 mhz. Ben XMP Profil açınca 3200 Mhz e çekiyor fakat XMP açtığımda bilgisayarın açılış süresi ikiye katlanıyor nedeni nedir?
Bende xmp ayarlarını manuel girmeni sorunuzu çözer

Anakartınız destekliyor mu ? Ve anakarta dual channel olarak doğru slota bağladığınıza eminmisiniz

Evet hocam destekliyor ve zaten sadece 2 tane ram slotu var. Yanlış takma gibi bir durum söz konusu değil. (Anakart BIOSTAR b450mh)

Geri
Yukarı