RAM MHz hızının düşük gözükmesi

Recep Kaan

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba normalde

RAM

Bu linkteki RAM’i kullanmaktayım. 4 GB RAM az gelmeye başladı ek bir tane daha alacağım ama şimdi farkettimki 667 MHz de çalışıyor gösteriyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
O değeri 2 ile çarp.
RAM’iniz 1333mhz de çalışıyor.
Uzun zamandır araştırdığım ama bir noktadan sonra beynimin yandığı bir konu. Açıklar mısın dostum şuan dediğin çok mantıklı geldi. Hangi mantıkla frekansı ayarlanıyor şu ramlerin?

Uzun zamandır araştırdığım ama bir noktadan sonra beynimin yandığı bir konu. Açıklar mısın dostum şuan dediğin çok mantıklı geldi. Hangi mantıkla frekansı ayarlanıyor şu ramlerin?
Ekran kartlarındaki gibi kanal mantığı var.
Çift kanal olarak düşün. O yüzden tek kanal frenkansını gösteriyor.

Bir başka başlıkta yaptığım açıklamayı okuyabilirsiniz:
RAM'lerin CPU-Z'ye Göre Düşük Frekansta Çalışması

Sorularınız olursa zevkle cevaplayabilirim.
Mesela iki tane RAM'imiz var. Biri 1333, biri 1066MHz. 1333 olan 1066 hızda çalışıyor en düşüğe göre hareket ediyor bunu biliyorum sıkıntı yok. Ama işlemci MHz değeri ile RAM MHz değerinin böyle bir bağlantısı var mı? İşlemci hızı RAM'in hızını etkiler mi?

Mesela iki tane RAM'imiz var. Biri 1333, biri 1066MHz. 1333 olan 1066 hızda çalışıyor en düşüğe göre hareket ediyor bunu biliyorum sıkıntı yok. Ama işlemci MHz değeri ile RAM MHz değerinin böyle bir bağlantısı var mı? İşlemci hızı RAM'in hızını etkiler mi?

İşlemcinin saat hızıyla belleğin saat hızı arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Fakat Emir Öztürk'ün dediği gibi anakartınızda yaptığınız hız aşırma işlemini şayet taban hızını (yeni anakartlarda buna genelde "base clock" ismi veriliyor, eskiden kullanılan yapıda "FSB" yani "front side bus" ismi verilirdi) artırmak suretiyle yaptığınızda, bellek saat hızınız da aynı oranda artacaktır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı