RAM MHz sorunu B350M APU sistem

aliekici

Hectopat
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 2 senedir APU sistem olarak Ryzen5 2400G kullanıyorum B350M Mortar anakartım ve Kingston 2x4 Dual slot 3000MHz RAM ile. Bundan önce sorunsuz olarak anakartın RAM desteği 3200MHz ile RAM'lerimi çalıştırıyordum. Sonrasında CPU soğutucusu değiştirmek için anakartımdaki bileşenleri söküp çıkardım ve tekrar taktım. Fakat bundan sonra RAM'lerim 3000 ve 3200 olarak asla çalışmadı. XMP desteği 2600 ve 2933 sunuyor. Ama bundan sonra 2933 ve yukarısında RAM'leri çalıştıramadım. Durup dururken böyle bir şey olması mümkün mü? Windows bellek tanımlama da herhangi bir hata gözükmüyor. Ve bilgisayar en yüksek 2600 MHz ile çalışıyor. Bu ayarı değiştirirsem eğer PC açılmıyor ve BIOS resetlemem gerekiyor. Yani kısacası RAM'lerimi 3200 MHz ile kullanırken durup dururken şu an maksimum 2600MHz ile kullanabiliyorum. Bu konuda herhangi bir bilgisi olan var mı? Bunun haricinde herhangi bir OC sorunu yok bilgisayar ve anakartta. CPU ve GPU sorunsuz olarak OC yapabiliyorum. Bu saçmalık için yardımlarınızı talep ediyorum :(

Sevgiler.

Son düzenleyen: Moderatör:
DRAM voltage değerini 1.35V yapıp dene. Hızı 3000MHZ yap. Yine olmazsa NB/SOC Voltage değerini 1.1V yap. Yine olmazsa DRAM Voltage değerin 1.4V yap. Sıralamaya göre tek tek dene.
Hepsini sırasıyla denedim Dram 1.4 de denedim. SOC Voltage gpu ile eşit olduğu için 1.1V mavi ekran alıyor. Ama base ratio da denedim bir şey farketmiyor maalesef.
3000 mhz de hala mavi ekran alıyorum . Bilgisi olan var mı ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı