RAM MHz'i değiştirilince bilgisayar kendi kendine kapanıyor

Kiroki

Centipat
Daha fazla  
Doğru yere mi açtım bilmiyorum ama bir sorunum var.
Benim sistemdeki RAM ve anakartım.

Silicon Power 2x8 3200MHz RAM.
B-450M-A Pro Max.

Şu anda BIOS'tan baktığımda 2666 MHz de çalışıyorlar ben bunu 3200'e alınca bilgisayar kendi kendine bir anda donuyor veya Valorant oynarken kendi kendine kapanıyor, kapa aç yapınca direk yine kapanıyor ya yanlış yapıyorum ya da bir uyumsuzluk var nasıl yapabilirim eğer yanlış yapıyorsam bir tane video atar mısınız oradaki gibi yapayım.
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğru yere mi açtım bilmiyorum ama bir sorunum var.
Benim sistemdeki RAM ve anakartım.

Silicon Power 2x8 3200MHz RAM.
B-450M-A Pro Max.

Şu anda BIOS'tan baktığımda 2666 MHz de çalışıyorlar ben bunu 3200'e alınca bilgisayar kendi kendine bir anda donuyor veya Valorant oynarken kendi kendine kapanıyor, kapa aç yapınca direk yine kapanıyor ya yanlış yapıyorum ya da bir uyumsuzluk var nasıl yapabilirim eğer yanlış yapıyorsam bir tane video atar mısınız oradaki gibi yapayım.
Şimdiden teşekkürler.

Bence o RAM size yeterli MHz değerlerini değiştirmenize gerek yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizin raminize uygun ayarları bilmiyorum. Diğer ramlere kullandığım ayarlar zarar verebilir. O yuzden paylaşmak istemedim. Daha deneyimli arkadaslar yardımcı olabilirler.

Bu ayarlar olabiliyor sanırım , özelliklerini kontrol ettim . Ama dediğim şey hala geçerli. Eğer değiştirirseniz doğru yerleri ayarladığınızdan emin olarak yapın. Farklı isimler ve ayarlar görürseniz değiştirmeyin hiç.
1) XMP'yi açın.
2) DRAM voltage elle 1.35v yapın.
3) RAM multiplier 32X şeklinde yapın.
4) İlk 5 subtimings'i elle 16-18-18-18-36 yapın (önemli!)
( Cl 16 - tRCD RD 18 -tRCD WR 18 - tRP 18 -TRAS 36 )
5) 6. timing'i (trc) to 54 yerine 56 yapın (önemli!)

Geri
Yukarı