RAM MHz'in oyuna etkisi

Berke Eskalen

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle diyeyim, MHz arttırayım FPS artsın başlığı değildir. Söyle bir sorunum var. Modern Warfare oynarken menü geçişlerinde veya doğduğumda anlık FPS düşüşleri alıyorum. Bu düşüşler olduğunda sıcaklık ve fan devri de anlık düşüyor. Sık sık olduğunda rahatsız ediyor. Sorum şu, 2400MHz 16 GB RAM'im var acaba frekans değeri düşük ondan dolayı mi yoksa ekran kartıyla ilgili bir durum mu?

R5 3600, RX480, Crucial marka CL17 sanırsam

RAM'den kaynaklı olduğunu sanmıyorum. Depolama birimiyle de ilgili olabilir. Eski ya da dolu HDD'lerde bu tip sorunlar yaşanabiliyor.
Elimden gelse de SSD'ye atsam diyorum da sığmıyor vicdansız. 240'lık bir SSD'im var Windows kurulu geri oyuna yer kalmıyor.
3600'e çıkarma gibi bir niyetim var, çıkarınca kesin anlamış olurum ondan mi değil mi ama önceden bir fikir alayım dedim.

Frekans değerini en az 3000MHz yaparsanız FPS değeriniz yükselecektir.

600

Arkadaşlar öncelikle diyeyim, MHz arttırayım FPS artsın başlığı değildir. Söyle bir sorunum var. Modern Warfare oynarken menü geçişlerinde veya doğduğumda anlık FPS düşüşleri alıyorum. Bu düşüşler olduğunda sıcaklık ve fan devri de anlık düşüyor. Sık sık olduğunda rahatsız ediyor. Sorum şu, 2400MHz 16 GB RAM'im var acaba frekans değeri düşük ondan dolayı mi yoksa ekran kartıyla ilgili bir durum mu?

Ryzen işlemciler için biraz düşük kalıyor açıkçası bu hızlar. Haliyle takılmalar oluşabilir. Ancak anlamanın en kolay yolu Msi afterburner tarzı bir yazılımla kontrol etmek. Düşüşler yaşandığı anda ekran kartı limitlerine ulaşıyorsa, evet sorun ekran kartıdır.

Bahsettiğiniz sorun disk ile alakalı bir sorun. Öldüğünüz zaman oyun haritayı tekrar yüklediği için diskinize yük bindiriyor ve hdd kullanıyorsanız anlık takılmalara yol açıyor. Sorununuzu büyük ihtimalle SSD alarak çözebilirsiniz. Alternatif olarak hard diskinizi 3. parti bir yazılım kullanarak disk birleştirme(defragmentation) kullanarak bir nebze hızlandırabilirsiniz. Ayrıca oyun oynarken arka planda diskinize yük bindiren başka bir uygulamanın, servisin açık olmadığına emin olun(windows update vs.).

Geri
Yukarı