RAM mi yoksa SSD mi daha önemlidir?

Kel Özghür

Picopat
Bilgisayarım hem yavaş, hem de diskte yer kalmadı. Bu yüzden RAM ya da SSD alacağım fakat hangisi sizce daha acildir? Zengin falan olmadığım içim birisini önce almam gerek.

Kendi tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki SSD evet bilgisayar için önemlidir, ancak ikisi arasında bir tercih yapacak olsam ram bellek tercih ederdim,çünkü ram düşük olduğunda ssd bile olsa bilgisayar hızlanmıyor(Hızlanmıyordan kastım kullanılan oyun,program vb her zaman belli bir ram belleğe ihtiyaç duyar) hatta az önce eski bir notebookuma ram yükseltme işlemi uyguladım 2gb bellekten 4gb belleğe geçtiğinde bile ciddi bir fark oluştu.

Sistemini belirtirsen daha iyi yardımcı olabiliriz, ama temel bir mantıkla, eğer RAM'in 8 GB ve altındaysa RAM'i yükselt, eğer sisteminde SSD yoksa bir SSD al. Eğer her ikisi de eksikse, öncelikle SSD almanı tavsiye ederim

8 GB RAM.
GeForce 4070 laptop GPU.
512 GB SSD.
12. nesil i7 Intel.

O zaman RAM'ini yükselt 8 GB günümüz için çok yetersiz. SSD yükseltmek sana pek bir şey katmayacak.

RAM CPU-Z'den baktığımdı DDR 4 1600 MHz olarak gözüküyor. SSD okuma yazma değerine nasıl bakabilirim?

Salla SSD'yi RAM al, senin RAM'lerin 1600MHz değil 3200MHz, CPU-Z SPD kısmını atabilirsen alman gereken RAM'i atabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı