RAM neye göre seçilir?

Reyhard

Hectopat
Daha fazla  
Artan teknoloji nedeniyle artık bilgisayarlara RAM ekletmek farz oldu. Peki bu RAM nasıl seçilir?MHz nedir? DDR nedir? Bilgisayarımdaki RAM'lerin özellikleri nelerdir ve bilgisayarımla uyumlu RAM'leri nasıl bulabilirim?
Zaman ayırdığınız ve okuduğunuz için teşekkür ederim. Cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle CPU-Z adlı program ile RAM'lerinizin özelliklerini öğrenebilirsiniz. Eski RAM'leriniz ile aynı özelliklerde olan RAM'ler ile yükseltim yapmanız gerekmekte. MHz RAM'in çalışma hızıdır. DDR ise RAM'in üretim teknolojisidir. Mesela DDR3 2013 model araba iken DDR4 2016 model arabadır gibi örnek verebiliriz. Ayrıca bunların soket yapısı farklıdır, yani DDR3 anakarta DDR4 veya DDR2 RAM takamayız. Öncelikle mevcut RAM özelliklerini, anakartındaki RAM slot sayısını ve kaç slotu kullandığını belirtirsen öneride bulunabiliriz.

Öncelikle CPU-Z adlı program ile RAM'lerinizin özelliklerini öğrenebilirsiniz. Eski RAM'leriniz ile aynı özelliklerde olan RAM'ler ile yükseltim yapmanız gerekmekte. MHz RAM'in çalışma hızıdır. DDR ise RAM'in üretim teknolojisidir. Mesela DDR3 2013 model araba iken DDR4 2016 model arabadır gibi örnek verebiliriz. Ayrıca bunların soket yapısı farklıdır, yani DDR3 anakarta DDR4 veya DDR2 RAM takamayız. Öncelikle mevcut RAM özelliklerini, anakartındaki RAM slot sayısını ve kaç slotu kullandığını belirtirsen öneride bulunabiliriz.
Merhaba,
benim ramlerim ve anakartım aşağıdaki şekilde. 4 slot var. 2 si kullanımda şuan. ramleri 8gb yada 16gb nasıl yaparım? (eskileri kullanmasamda olur.)
Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• anakart.JPG
    anakart.JPG
    43 KB · Görüntüleme: 506
  • ram.JPG
    ram.JPG
    41,3 KB · Görüntüleme: 576
  • ram2.JPG
    ram2.JPG
    48,9 KB · Görüntüleme: 424
Merhaba,
benim ramlerim ve anakartım aşağıdaki şekilde. 4 slot var. 2 si kullanımda şuan. ramleri 8gb yada 16gb nasıl yaparım? (eskileri kullanmasamda olur.)
Teşekkürler.
Attığınız fotoğraflarda anakartın Mhz'si gözükmüyor ana kartın ismini yazın google çıkar.Atıyorum anakartınız 2400Mhz ise en fazla 2400Mhz takabilirsiniz.Anakartınız ddr3 o yüzden sadece ddr3 kullanabilirsiniz anakartın Mhz'side en fazla takabileceğiniz Mhz yi gösterir.Minimum 8gb ram takmanızı öneririm.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı