RAM Overclock Sonrası Bilgisayar Restart Atıyor

stevesm1221

Hectopat
Makaleler
3
Sonunda 16 GB RAM'e geçmiş bulunmaktayım. Ancak BIOS'dan otomatik olarak RAM'leri 3000MHz yaptığımda bilgisayar restart atıp duruyor. En sonunda BIOS'a girebiliyor. O zaman da Boot'lamıyor. Bu sorun neden kaynaklanıyor?

ss574.PNG
ss575.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim çünkü RAM'lerin 2400 MHz'siz 3000 MHz'ye çıkartmışsınız. Yapabilirsiniz ancak voltaj vermeden o değere çıkartamazsınız. Voltaj vermenize rağmen aynı şeyi yapıyorsa CL değerlerini yükseltin.

Voltaj verdiniz mi?
Hayır, otomatik yaptım. Bu modelin voltaj değerlerini vs. bilmiyorum maalesef. Hep Kingston kullanıyordum önceden.
Native frekansı 3000 MHZ mi? Ayrıca XMP ile mi yapıyorsunuz?

Ayarladığınız değerlerde stabil çalışmıyor demekki. CL değerini ve voltajı arttırmayı deneyebilirsiniz, bilyorsanız.
Maalesef 2400MHz, ilk aldığım öyleydi diye ikincisini de aynı model aldım. Voltaj değerlerini bilsem kendim 3000MHz yapmaya çalışacağım zaten. Aynı modeli kullanıp voltaj değerlerini verebilecek biri vardır belki.

Hocam bildiğim kadarıyla dual channel olarak çalışan RAM' ler anakartın ve işlemcinin belirlediği bir frekansta çalışıyorlar. Diğer bir seçenek taktığınız slot dual olmayabilir. Anakartınızın ve işlemcinizde test edilen dual channel RAM MHz frekanslarına bakmanız.

Yeni konular

Geri
Yukarı