RAM Overclock Sonrası Bilgisayar Restart Atıyor

Hocam bildiğim kadarıyla dual channel olarak çalışan RAM' ler anakartın ve işlemcinin belirlediği bir frekansta çalışıyorlar. Diğer bir seçenek taktığınız slot dual olmayabilir. Anakartınızın ve işlemcinizde test edilen dual channel RAM MHz frekanslarına bakmanız.
Dual channel, anakartın önerdiği DIMM A2 ve DIMM B2 slotlarına taktım. MHz auto ayarlıydı onu 3000 yapıp kaydettim sadece. Voltaj değerleriyle, bilgili biri gelmeden oynamak istemiyorum açıkçası. Anakartın sitesinde 3866MHz desteklediği yazıyor.
Sistemi belirtir misiniz?
Ryzen 3 1200 AF
MSI B450M PRO-VDH Max
Corsair Vengeance 8x2 2400MHz CL16 (CMK8GX4M1A2400C16R)

Hocam şöyle söyleyeyim ben imzamda bulunan anakartı 3200 MHz destekliyor diye aldım, fakat kullandığım işlemci için sınır bir frekans olduğunu destek listesinde gördüm. Gigabyte ve Kingston ile görüştüğümde onlar da aynı listeyi bana sundular.

Basit oyunlarda gereksiz donmalar yaşıyordum. XMP ayarını kapatınca sorunla karşılamadım. O yüzden sistemi belirtirseniz en azından listeye göz atma imkanımız olur diye düşünüyorum. Bu dediğim sorunu 3000 MHz ve 3200 MHz ayarlarında yaşamıştım. Anakarttan ziyade işlemciye de bakan bir sorun.

Genelde elle voltaj vererek veya BIOS güncellemesi ile çözenler olmuş. 3200 MHz kullanıyorum, fakat yine sorun olursa 2400 MHz' e çekmek zorunda kalacağım.

Frekansı yükseltip çıkarsan açılmaz tabi. OC işi bu kadar basit olsa herkes yapardı, kimse 3000, 3200 MHz ve üstü belleklere para vermezdi değil mi?

Neyi nasıl yapacağını bilmiyorsan yapmayacaksın. Bu kadar basit. Önce gidip biraz araştır. Ne yapman gerektiğini öğren. En azından olayın mantığını biraz anlamaya çalış. Sonra ne yapacaksan yap.

Frekansı yükseltip çıkarsan açılmaz tabi. OC işi bu kadar basit olsa herkes yapardı, kimse 3000, 3200 MHz ve üstü belleklere para vermezdi değil mi?

Neyi nasıl yapacağını bilmiyorsan yapmayacaksın. Bu kadar basit. Önce gidip biraz araştır. Ne yapman gerektiğini öğren. En azından olayın mantığını biraz anlamaya çalış. Sonra ne yapacaksan yap.
Tamam reis sinirlenme. :D

Normalde işe otomatik OC yaparak başlıyorum sonradan voltajı ve diğer değerleri değiştirip deniyorum. Ayrıca OC bilmediğimi de söylemedim. Hyper X RAM'lerimi 2666MHz'den 3600'e çıkarmışlığım var CL değeri yükseltmeden.

OC ile uğraşmak istemeyen biri zaten 3000, 3200 alır geçer. Ben ilk başta 2400'ü bulduğumda bayağı ucuz diye aldım ve OC ile uğraşmak istedim, bu kadar basit. Ayrıca o rehberi okudum ancak voltaj değerlerinin modelden modele değişiklik göstermesi sebebiyle bu konuyu açtım.

Hocam şöyle söyleyeyim ben imzamda bulunan anakartı 3200 MHz destekliyor diye aldım, fakat kullandığım işlemci için sınır bir frekans olduğunu destek listesinde gördüm. Gigabyte ve Kingston ile görüştüğümde onlar da aynı listeyi bana sundular.

Basit oyunlarda gereksiz donmalar yaşıyordum. XMP ayarını kapatınca sorunla karşılamadım. O yüzden sistemi belirtirseniz en azından listeye göz atma imkanımız olur diye düşünüyorum. Bu dediğim sorunu 3000 MHz ve 3200 MHz ayarlarında yaşamıştım. Anakarttan ziyade işlemciye de bakan bir sorun.

Genelde elle voltaj vererek veya BIOS güncellemesi ile çözenler olmuş. 3200 MHz kullanıyorum, fakat yine sorun olursa 2400 MHz'e çekmek zorunda kalacağım.

Hocam bende de r 5 1600 AF var XMP modunda 3000 MHz'de sıkıntı yaşamıyorum siz kaç MHz'de kullanıyorsunuz?

@stevesm1221 CL değerlerini otomatikte bıraktıysan anakart yükseltmiştir. Ben CL değerlerini ayarlamayı unutup Windows'dan baktığımda CL'nin otomatik olarak 22'ye yükseldiğini görmüştüm. OC işinde otomatiğe yer yoktur. Olabildiğince çok şeyi manuel girmeye çalışmalısın. Sınırları zorlarken sistemi kontrolün altında tutmalısın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı