RAM Overclock Sonrası Bilgisayar Restart Atıyor

İşlemci silikonu gibi RAM'ler de aynı olmuyor tabii.
Kingston bellekler içinde Samsung B-Die gibi bir zar varsa o değerler normal.
İşlemcimin de silikonu pek iyi sayılmaz. 4GHz ile çok iyi bir voltaj değerinde stabilite yakalamıştım ki birkaç gün sonra mavi ekran verdi, ilk yaptığımda saatlerce Prim95'te test yapmama rağmen.

RAM konusunda Corsair, Micron Chip kullanıyor anladığım kadarıyla. Daha önce ne OC yaptım ne de kullandım.
@stevesm1221 CL değerlerini otomatikte bıraktıysan anakart yükseltmiştir. Ben CL değerlerini ayarlamayı unutup Windows'dan baktığımda CL'nin otomatik olarak 22'ye yükseldiğini görmüştüm. OC işinde otomatiğe yer yoktur. Olabildiğince çok şeyi manuel girmeye çalışmalısın. Sınırları zorlarken sistemi kontrolün altında tutmalısın.
Tamamdır, şimdi manuel olarak deneyeceğim. Voltajı ilk olarak 1.35V olarak denemeyi düşünüyorum, şimdi 1.20V olarak çalışıyorlar zaten.

Hocam bende de r 5 1600 AF var XMP modunda 3000 MHz'de sıkıntı yaşamıyorum siz kaç MHz'de kullanıyorsunuz?
Tek slot 3200 MHz frekansından XMP Profilinde ayarladım. Dediğim gibi önceden sorun yaşıyordum, fakat şu sıralar sorun yaşamıyorum. İleride yaşarsam artık bakacağım çaresine.

@Shimada Sensei' nin dediği gibi CL değeriyle de alakası var bu durumun.

Dosya Ekleri

• cl değeri.png
    cl değeri.png
    4,1 KB · Görüntüleme: 34
İşlemcimin de silikonu pek iyi sayılmaz. 4GHz ile çok iyi bir voltaj değerinde stabilite yakalamıştım ki birkaç gün sonra mavi ekran verdi, ilk yaptığımda saatlerce Prim95'te test yapmama rağmen.

RAM konusunda Corsair, Micron Chip kullanıyor anladığım kadarıyla. Daha önce ne OC yaptım ne de kullandım.

Tamamdır, şimdi manuel olarak deneyeceğim. Voltajı ilk olarak 1.35V olarak denemeyi düşünüyorum, şimdi 1.20V olarak çalışıyorlar zaten.
3000MHz CL16 ve 1.35V olarak dene. Olmazsa 1.38V gibi değerlere çık. 1.40V üstünü tavsiye etmem.

``Memory Try It!`` yeri gerçekten çok işime yaradı. RAM'i farklı veya aynı MHz değerinde farklı gecikme değerleriyle deneyebiliyorsunuz.
Teşekkürler, bilmiyordum buranın varlığını. @Jang Geum'un Danji Yemeği
MSI_SnapShot_00.PNG

2666 16-18-18-18-36'da denedim 1.36V ile. Ancak maalesef sonuç aynıydı. Sanırım silikon kalitesi iyi değil RAM'lerin, yapacak bir şey yok.

Tabii kitlerin birbiriyle uyumsuz çalışması da bir ihtimal sanırım. Daha Memtest veya oyun testi yapmadım, birbiriyle uyumlu olup olmadıklarını da da test edeceğim. Onun dışında zaten bu ana sistemim olmadığı için çok büyük bir kayıp değil stok hızlarda kullanılması. Yardım eden herkese teşekkür ederim.

Geri
Yukarı