RAM Overclock'u sonrası bilgisayarda performans düşüklüğü

anrede

Centipat
Merhabalar.
Sistem bileşenlerim;
  • AMD Ryzen 7 3700X 3,6GHz
  • MPG X570 GAMING EDGE WIFI Anakart
  • XPG 16GB (2x8GB) Gammix D30 Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram
  • Xigmatek SHOGUN G 750W 80 Plus Gold PSU
  • MSI GEFORCE RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO 8GB GDDR6 256bit NVIDIA Ekran Kartı
  • XPG 512GB SX8200 PRO PCIe Gen3x4 M.2 SSD (3500MB Okuma / 2300MB Yazma)
MSI anakartımın BIOS seçenekleri arasında "MSI Memory Try It" isminde RAM'e overclock yapmak için bir özellik var. Bu özelliği kullanarak XMP ile 3000MHz 16-20-20-38 değerlerine sahip RAM'i XMP profilini kapatarak MSI Memory Try It ile 3333MHz 16-20-20-36 değerlerine çektim. (CPU 4200GHz 2.875V stabil overclock'lu idi)
Sistem bu işlemden sonra açıldı HCI Memtest programı ile RAM'i test ettim, test 2 tane hata verdi bunu üzerine RAM'leri tekrar XMP profiline döndürdüm. Tekrar bilgisayarı açarak HCI Memtest ile tekrar 1 saatlik test yaptım ve RAM'lerde hiç hata bulamadı.

Sıkıntılarım bu olaydan sonra başladı. Öncelikle masaüstünde ve program açılışlarında donmalar yaşadım, oyunlarda fps dropları yaşamaya başladım, bilgisayar boştayken yaptığım CPU benchmark'larında CPU bazen %30 kullanım gösteriyor ve düşük performans veriyordu.
RAM'in overclock'lu değerinde Windows 10 dosyalarında bozukluk yaptığını veya Anakartın CPU'ya stabil voltaj göndermediğini düşünerek aşağıdaki işlemleri yaptım;

• Temiz Windows 10 kurulumu yaptım.
  • Farklı BIOS sürümleri denedim.
  • CMOS'u sıfırladım (Daha sonra önceden stabil çalışan BIOS sürümüne geçtim).
  • Tüm driver'ları güncelledim.
  • RAM'e XMP profilinde MemTest86 ile test yaptım (13 testten 0 hata çıktı).
  • Son olarak daha önce stabil çalıştırdığım CPU overclock 4150 GHz 1.275V değerinde AIDA64 Extreme ile 15 dakikalık stres testi yaptım.

Bu işlemlerden sonra donmalar ciddi derecede azaldı. CPU benchmark'ları; UserBenchMark, Cinebench R20 ile yaptığım testler ile çoğunlukla eskisi gibi iyi değerler veriyor fakat bazen de tutarsızlık yaparak kötü sonuçlar veriyor. CPU'nun etkisinin büyük olduğunu bildiğim Cs-Go oyununda test yapmak istedim ve önceden 230 FPS'in altını çok nadiren gördüğüm oyunda şimdi 100'lere kadar FPS düşüşü yaşıyorum (Oyuncuların bir arada, çoğunlukta bulunduğu bölgelerde). Buna ek olarak oyun dışında da bazen ufak tefek takılmalar yaşıyorum.

Sizce sıkıntı nerede olabilir, nasıl testler yapmalıyım ve problemi nasıl tespit edebilirim? Yaşadığım bölgede donanımlı bilgisayardan anlayan bir bilgisayarcı veya benimle eşdeğer bilgisayar parçalarına sahip arkadaşım yok. CPU, Anakart, PSU veya RAM'in hasar görmüş olma ihtimali nedir? (CPU ve Anakartı Vatan Bilgisayardan garantisi bulunmakta ve 1 yılı doldurmadı)

<--------------------------------------------TESTLER------------------------------------------------>
UserBenchMark testlerinden kötü ve iyi performansa örnek (CPU overclock yok):
https://www.userbenchmark.com/UserRun/34402312 (Heavy: 4 core ve 8 core testinde performans düşüklüğü var)

UserBenchMark testlerinden kötü ve iyi performansa örnek (CPU overclock 4150GHz):
https://www.userbenchmark.com/UserRun/34412416 (Heavy: 4 core ve 8 core testinde performans düşüklüğü var)

CPU Cinebench R20 testi (OC'suz) -> MultiCore Score: 4748 SingleCore Score: 492
CPU Cinebench R20 testi (4150GHz) -> MultiCore Score: 4969 SingleCore Score: 482

CPU 4150GHz stres testi:

stress test s.png

<------------------------------------------------------------------------------------------------------>

Son düzenleme:
CPU'yu Prime95 Small FFT ile test eder misin?
Tabi ki şu anda testi başlattım. Öncelikle OC'suz ve ardından 4200GHz OC ile test edeyim mi? Testin belirli bir süresi var mıdır yoksa ben mi belirliyorum? Bir de nasıl bir sonuç ekranı paylaşmam gerekiyor
CPU'yu Prime95 Small FFT ile test eder misin?
Tekrardan merhaba. Yaklaşık 60 dakikadır test devam ediyor. CPU sıcaklığı 84.5lerde ve 16 thread de Self-Test 84k testine kadar geçmiş durumda. Daha ne kadar sürdürmeliyim testi sizin dışınızda yardımcı olan kimse olmadı ve sizin talimatınızla hareket ettiğim için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum şu anda. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleme:
Çekirdeklerden "Not Running" yazan olmadıysa sıkıntı yoktur.
Yaklaşık 2 saat oldu ve 168k'yı geçti tüm çekirdekler, not running yazan olmadı. Aynı işlemi 4.2GHz'e overclock'layıp yapayım mı sizce? Yüksek frekanslarda stabil çalışma problemi yaşıyor olabilir mi CPU? Ve eğer CPU'da sorun yoksa sizce MemTest 86 testinden geçtiği halde RAM'de sorun olma ihtimali var mıdır veya anakart RAM slotunda? CPU depended bir oyunda FPS'in bu kadar düşmesini başka nasıl açıklayabiliriz ki...
Çekirdeklerden "Not Running" yazan olmadıysa sıkıntı yoktur.
4200GHz ve 4150GHz overclock ile sıcaklık direk 100 derece üzerine çıktığı için bilgisayar direk restart atıyor. Zaten o frekanslarda Prime95 ile test yapmak için iyi bir soğutma sistemi olması gerekiyor diye düşünüyorum. Yarın da Prime95 ile blend testi yaparım. Sanırım o test de CPU ile RAM'i daha çok kullanarak sistem kararlılık testi yapıyor. Bir nevi RAM ile CPU uyumluluğunu da test etmiş oluyor. Önerebileceğiniz başka bir şey var mıdır veya probleme sebep olabilecek başka bir bileşen olabilir mi sizce?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı