Çözüldü RAM rank'ı nasıl öğrenilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

just chillin

Hectopat
Makaleler
2
Single, Dual, ve Quad Rank çeşitleri olduğunu okudum nette. Şu kısımda single yazıyor, Single Rank olduğunu mu gösterir?

tempsnip.png

Bir de RAM takviyesi yapmayı düşünüyorum. Takılı olan RAM Single Rank ise alacağım RAM de mi Single olmalı?

Çözüm
1 tane RAM takılı ise Single 2 tane takarsanız Dual diye gidiyor sanırım sayısını belirtiyor. Alacağınız RAM'in mümkün mertebe aynı olması, olamıyorsa aynı CL, MHz ve voltaj değerlinde olmasına dikkat edin.
Düzeltme: Single Rank ve Dual Rank Memory Arasındaki Farklar

Sizin dediğiniz single/dual channel muhtemelen. Arkadaş rank'lerinden bahsediyor. RAM'iniz Single rank bu yüzden RAM alırken Single rank almaya çalışın.

1653602616915.png

Şöyle gösterebilirim sanırım. 1 rank RAM'ler 64b olurken Dual Rank'ler 128b olur. İki adet Dual rank takarsanız 256b ile çalışır ve işlemciniz RAM'deki işlemin bitmesini beklemeden okuma/yazma işlemini simultane olarak yapabilir. Masaüstü bilgisayarlarda tam verim için ya 2 tane Dual rank ya da 4 tane Single rank (benim kullandığım) şekilde takılı olması lazım çünkü 256B'yi aşınca sebebini tam hatırlamıyorum işlemci performans kaybediyordu.

14c61477-e43f-4647-abe2-7259a871aa1e.jpg
1 tane RAM takılı ise Single 2 tane takarsanız Dual diye gidiyor sanırım sayısını belirtiyor. Alacağınız RAM'in mümkün mertebe aynı olması, olamıyorsa aynı CL, MHz ve voltaj değerlinde olmasına dikkat edin.

Son düzenleyen: Moderatör:

Sizin dediğiniz single/dual channel muhtemelen. Arkadaş rank'lerinden bahsediyor. RAM'iniz Single rank bu yüzden RAM alırken Single rank almaya çalışın.

1653602616915.png

Şöyle gösterebilirim sanırım. 1 rank RAM'ler 64b olurken Dual Rank'ler 128b olur. İki adet Dual rank takarsanız 256b ile çalışır ve işlemciniz RAM'deki işlemin bitmesini beklemeden okuma/yazma işlemini simultane olarak yapabilir. Masaüstü bilgisayarlarda tam verim için ya 2 tane Dual rank ya da 4 tane Single rank (benim kullandığım) şekilde takılı olması lazım çünkü 256B'yi aşınca sebebini tam hatırlamıyorum işlemci performans kaybediyordu.

14c61477-e43f-4647-abe2-7259a871aa1e.jpg

Çözüm

Mesajımı düzenledim.

Single, Dual, ve Quad rank çeşitleri olduğunu okudum nette. Şu kısımda Single yazıyor, Single rank olduğunu mu gösterir?

Eki Görüntüle 1400534

Bir de RAM takviyesi yapmayı düşünüyorum. Takılı olan RAM Single rank ise alacağım RAM de mi Single olmalı?

Evet orada #rank kısmında yazan değer RAM'in rank değerini gösteriyor.
Single veya Dual çalışması Memory kısmında yazar.
Dual channel çalışmasını istediğiniz modeli kit olarak almanızı ve elinizdeki RAM'i satmanızı öneririm.
Zira bu konuda çektiğim çileyi hatırlar mısınız bilmem.

Evet orada #rank kısmında yazan değer RAM'in rank değerini gösteriyor.
Single veya Dual çalışması Memory kısmında yazar.
Dual channel çalışmasını istediğiniz modeli kit olarak almanızı ve elinizdeki RAM'i satmanızı öneririm.
Zira bu konuda çektiğim çileyi hatırlar mısınız bilmem.

Laptopumdaki Samsung RAM'i ne kadar arasam da bulamadığım için farklı bir markanın RAM'ini almıştım. RAM'lerin değerleri de farklı maalesef fakat RAM'ler ile ilgili bir sorun yaşamadım. Yine de sizin dediğiniz gibi mümkünse çift olarak alınmaları taraftarıyım.

1653603087221.png
1653603100080.png

İki adet Dual rank takarsanız 256b ile çalışır ve işlemciniz RAM'deki işlemin bitmesini beklemeden okuma/yazma işlemini simultane olarak yapabilir.

İşlemcinin RAM'deki işlemin bitmesini beklemeden okuma/yazma işlemini simultane yapması istenmeyen bir durum mudur? Aşırı bilgim yok bu konuda.

İşlemcinin RAM'deki işlemin bitmesini beklemeden okuma/yazma işlemini simultane yapması istenmeyen bir durum mudur? Aşırı bilgim yok bu konuda.
Şöyle okuma işlemini yaparken aynı anda yazma işlemini de yapmak için diğer işlemin bitmesini beklemesi işlemcide gecikme yaratır. Darboğaz gibi düşünebilirsiniz fakat bu çok çok çok küçük bir nüans yani teorik olarak bir fark var ama günlük kullanıcı milisaniyeleri hisseder mi bilmem. Gene de bu olay Cinebench gibi sentetik benchmarklarda %5 gibi bir farka vurabiliyordu gamernexusun videosunda görmüştüm. sanırım oyuna da %3 falan vuruyordu.
Yani konuya ben de çok hakim değilim ama işlemi tamamlamak için farklı bir işlemin bitmesini beklemesi doğal olarak negatif bir olaydır. Bu yüzden insanlar ya 4 tane single rank takmaya çalışıyor ya da 2 tane dual rank.

Laptopumdaki Samsung RAM'i ne kadar arasam da bulamadığım için farklı bir markanın RAM'ini almıştım. RAM'lerin değerleri de farklı maalesef fakat RAM'ler ile ilgili bir sorun yaşamadım. Yine de sizin dediğiniz gibi mümkünse çift olarak alınmaları taraftarıyım.

Eki Görüntüle 1400545Eki Görüntüle 1400546

Buradan öğrendiğim kadarıyla Samsung ürettiği RAM'leri piyasaya perakende olarak satılmak için vermiyor. Hep bir ürünün içinde bulunuyor veya cihazların teknik servislerinde yedek parça veya yükseltme parçası olarak sunuluyor. Pazarda benim de senelerdir bakmama rağmen sıfır ürününü bulamamış olmamı buna bağlıyorum.
Hala cevaplanamayan şöyle bir konum var.
Sorun çıkmaması beni şaşırttı. Kaldı ki sorun çıkarmaması çoğu zaman beklenen senaryo. Sanırım tüm olumsuzlukları biz bir avuç insan çekiyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı